Już po raz XXII w Trzebiatowie wierni czterech kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego i ewangelicko–augsburskiego kolędowali w wielu językach, poznając jednocześnie zwyczaje i tradycje czterech wyznań.
19 stycznia 2018 r. sala Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi. Gości powitali burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek i Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, którzy podkreślili wyjątkowość i znaczenie wspólnego „trzebiatowskiego świętowania”. Księża Andrzej Dowal, Andrzej Demczuk, Bohdan Feciuch, Pastor Sławomir Sikora, Pastor Hans Udo Vogler, w ciepłych słowach przekazali wiele myśli i spostrzeżeń podsumowujących ponad 20–letnie wspólne kolędowanie i staranie się, aby żyć razem, a nie obok siebie.
Symbolem czterech obecnych w Trzebiatowie wyznań są świece, które zapalili: wyznanie rzymskokatolickie – ksiądz Prałat Kanonik Andrzej Dowal, grekokatolickie – Karolina Chmielewska, ewangelicko–augsburskie – Wojciech Krall, prawosławne – Ksiądz Andrzej Demczuk.
Podczas Spotkania Czterech Świec w Trzebiatowie obok znanych i lubianych kolęd, zawsze pojawiają się pastorałki, szczedriwki, pieśni cerkiewne. Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Książąt Pomorza Zachodniego w Trzebiatowie zaprezentowali jasełka bożonarodzeniowe przeplatane znanymi kolędami. Tuż po nich na scenie wystąpił chór „Cantare” działający w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, prowadzony przez Jana Kondarewicza z pastorałkami i kolędami. W imieniu wiernych wyznania ewangelicko–augsburskiego o kolędach ewangelickich, przenikaniu wzajemnym pieśni różnych wyznań mówił Dr Wojciech Krall, który zaśpiewał również kilka fragmentów kolęd. Wyznanie prawosławne reprezentował chór z Dekanatu Szczecińskiego. Wspaniałe głosy, piękne podniosłe śpiewy w języku starocerkiewnym, białoruskim, ukraińskim, uderzające bogactwem brzmień i intensywnością nastrojów przeniosły nas w świat cerkwi i monasterów. Spotkanie z wyznaniem grekokatolickim poprowadził zespół „Ballada”, który zaśpiewał tradycyjne, ale i nowe kolędy ukraińskie, a także polskie.
Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku: Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Jarominie, Uniwersytetowi III Wieku, Centrum Integracji Społecznej w Rogozinie, Stowarzyszeniu „Kotwica”, Związkowi Sybiraków Koło w Trzebiatowie, Grupie „Robótkowo”, Reginie Kaźmierczak, Czesławie Kopaczewskiej, Katarzynie Olejnik, Stanisławie Kusce, Stanisławie Prokulewicz, Irenie Szkarapacie, Emilli Teper, Danucie Sudaj, Marii Gawrońskiej, Pani Rzesiowskiej, Annie Procanin, Iwonie Magóńskiej, Marii Bedryji oraz wszystkim, którzy przyczynili się do bogatego i smakowitego poczęstunku.
Podziękowania należą się również osobom i instytucjom, które pomogły w przygotowaniu Spotkania Czterech Świec: księżom z czterech trzebiatowskich parafii, Janowi i Jackowi Handorom, Kamilowi Twarzyńskiemu – Mrzeżyńskie Centrum Sportu.
Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z wydarzenia.