Na jesieni wybierzemy radnych gmin, powiatów i sejmików województw. W tym roku do urn pójdziemy 21 października. Obecnie mamy już informacje o zarejestrowanych komitetach. Co jeszcze trzeba wiedzieć o wyborach samorządowych 2018? Oto garść najważniejszych informacji o tym, kto może głosować – i jak głosować w jesiennych wyborach samorządowych.
Kto jest uprawniony do głosowania?
-
w wyborach do rady gminy – każdy pełnoletni, zamieszkujący na stałe obszar danej gminy obywatel Polski, oraz każdy pełnoletni, zamieszkujący na stałe na obszarze owej gminy obywatel Unii Europejskiej – nawet nieposiadający obywatelstwa polskiego.
-
w przypadku wyborów do rady powiatu i sejmiku województwa – każdy pełnoletni, zamieszkujący na stałe obszar danego powiatu/województwa obywatel Polski.
Do rejestru wyborców automatycznie wpisywane są wszystkie osoby posiadające stałe zameldowanie w danej gminie, powiecie i województwie.
Osoby, które na stałe zamieszkują obszar danej gminy, ale nie są w niej zameldowane – mogą złożyć w urzędzie tej gminy pisemny wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, zawierający imię i nazwisko wnioskodawcy, imię jego ojca, datę urodzenia oraz PESEL wnioskującego, z dołączoną kopią aktualnego dokumentu tożsamości oraz pisemną deklarację, w której zainteresowany podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania. Wniosek taki zostanie rozpatrzony w ciągu trzech dni.
Można również głosować za granicą – wówczas trzeba zgłosić się do najbliższego konsulatu.
Jak głosować?
-
zgodnie z kodeksem wyborczym: „wyborca głosuje na określonego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak x„
Którzy radni zostaną wybrani?
-
w przypadku wyborów do rad gmin: ci kandydaci, którzy otrzymają kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów
-
w wyborach do rad powiatów i sejmików wojewódzkich – obowiązuje system proporcjonalny. Głosuje się na daną listę, nie na konkretnego kandydata. Ilość ważnie oddanych głosów na każdą z list dzielona jest kolejno przez 1, 2, 3, 4 itd. do momentu, gdy z uzyskanych ilorazów można uszeregować tyle rosnąco największych liczb, ile jest mandatów wymagających rozdzielenia między listy
-
w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta – wybrany zostaje ten kandydat, który uzyska ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jest to system większości bezwzględnej. W wypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska takiej liczby głosów – następuje druga tura głosowania.