Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Zakażenie może powodować objawy typowe dla grypy. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Metody zapobiegania zakażeniu:

  • Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

  • Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

  • Zachowaj bezpieczną odległość.

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
    Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, udaj się do lekarza rodzinnego. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową czy bakteryjną.

Ważne informacje dla osób, które odwiedziły Włochy:

Byłeś we Włoszech? Główny Inspektor Sanitarny informuje

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

 

Poprzedni artykułByłeś we Włoszech? Główny Inspektor Sanitarny informuje
Następny artykułMłodzież z płotowskiego „Witosa” wróciła z Włoch. Pozostają pod nadzorem służb sanitarnych