Czym jest wirus SARS CoV-2? Dlaczego regularne mycie rąk jest tak ważne? Czego używać do mycia rąk? Jakie środki dezynfekujące są skuteczne? A co NIE działa na koronawirusa? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z koronawirusem znajdziecie w naszym poradniku opracowanym na podstawie materiałów przygotowanych przez uniwersytet Johnsa Hopkinsa.
Czym jest SARS CoV-2?
Wirus SARS CoV-2 nie jest żywym organizmem, ale cząsteczką białka (DNA) pokrytą ochronną warstwą lipidową, która, po wchłonięciu przez komórki błony śluzowej człowieka zmienia swój kod genetyczny, przekształca się w komórki agresora i multiplikuje. Ponieważ wirus nie jest żywym organizmem, ale cząsteczką białka, nie jest zabijany, ale sam rozkłada się. Czas rozpadu wirusa zależy od temperatury, wilgotności i rodzaju materiału, na którym się znajduje.
Dlaczego regularne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem jest tak ważne?
Wirus SARS CoV-2 jest bardzo wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych. Chroni go jedynie cienka zewnętrzna warstwa tłuszczu. Dlatego najlepszym środkiem zapobiegającym zarażeniu się wirusem SARS CoV-2 jest mydło lub inny detergent wytwarzający pianę, która ZMYWA TŁUSZCZ. Właśnie dlatego tak często musimy myć ręce przez co najmniej 20 sekund lub dłużej. Po rozpuszczeniu warstwy tłuszczowej cząsteczka białka rozkłada się samoczynnie. Wirus nie przenika przez zdrową skórę.
Warto podkreślić, że tłuszcz roztapia się w wysokiej temperaturze. Dlatego dobrze jest myć ręce w wodzie w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza. Ponadto, w gorącej wodzie wytwarzana jest większa ilość piany, a to czyni ją jeszcze bardziej przydatną. Pranie ubrań z użyciem detergentu w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza pomaga w eliminowaniu wirusów z odzieży.
Jakie środki dezynfekujące są skuteczne?
Alkohol lub płyn z alkoholem powyżej 65 proc. ROZPUSZCZA KAŻDY TŁUSZCZ, szczególnie zewnętrzną warstwę lipidową wirusa SARS CoV-2. Ponadto, każda mieszanka 1 części wybielacza i 5 części wody rozpuszcza cząsteczki białka, rozkładając je od wewnątrz. Podobnie działa woda utleniona, ale trzeba używać ją w czystej postaci, a to działa drażniąco na skórę.
Co NIE działa na koronawirusa?
Antybiotyki
Na koronawirusa nie działają żadne środki antybakteryjne. Wirus nie jest żywym organizmem, tak jak bakterie, nie można go więc wyeliminować za pomocą antybiotyków. Niemniej, szybko rozkłada się jeśli zastosujemy środki opisane powyżej.
Odkurzanie
Trzeba pamiętać, żeby nie trzepać pościeli i ubrań oraz w miarę możliwości nie używać miotełki do kurzu. Wirus znajdujący się na ubraniach i przedmiotach rozłoży się w ciągu:
-
3 godzin (tkaniny),
-
4 godzin (miedź, drewno),
-
24 godzin (karton),
-
42 godzin (metal),
-
72 godzin (plastik).
Ale jeśli strzepniemy ubrania lub użyjemy miotełki do kurzu, cząsteczki wirusa będą unosić się w powietrzu do 3 godzin i mogą przedostać się np. do nosa powodując zakażenie. Meble i inne powierzchnie najlepiej jest przecierać środkami dezynfekującymi na bazie 65 proc. alkoholu.
Niska temperatura
Cząsteczki wirusa są odporne na niską temperaturę, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz np. na klimatyzację w domach i samochodach. Najlepiej czują się w wilgotnych i ciemnych warunkach. Koronawirus szybciej rozkłada się w suchych, ciepłych, jasnych, otwartych środowiskach.
Ocet i alkohol poniżej 65 procent
Ani ocet, ani alkohole poniżej 65 proc. nie rozkładają ochronnej warstwy tłuszczu, więc nie wyeliminują koronawirusa.
Praktyczne porady
Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, ale musimy myć ręce przed i po dotknięciu jedzenia, zamków, gałek, przełączników, pilota, telefonu komórkowego, zegarków, komputerów, biurek, telewizora itp. Również przed i po skorzystaniu z toalety.
Ważne jest również, żeby regularnie nawilżać ręce. Na skórze wysuszonej częstym myciem, tworzą się mikropęknięcia, do których łatwo mogą dostać się cząsteczki wirusa. Trzeba też obcinać krótko paznokcie.
Źródło: Johns Hopkins University