Obecnie w województwie zachodniopomorskim w szkołach branżowych i technikach uczy się więcej osób niż w szkołach ogólnokształcących. Mimo to, nawet jeśli wszystkie wejdą na regionalny rynek pracy to nie pokryją jego zapotrzebowania. Jak kształcić efektywnie młodzież, szczególnie w dobie pandemii, aby w przyszłości zasilić regionalny rynek pracy dobrymi fachowcami?

O wyzwaniach, o tym jak pomagać uczniom, pracodawcom i nauczycielom w edukacji online, jak zmieniać kształcenie zawodowe w regionie, dyskutowano podczas debaty „Zachodniopomorskie szkolnictwo zawodowe wyzwaniem XXI wieku – z covidem w tle”, zorganizowanej w Szczecinie przez Urząd Marszałkowski.

– Szkolnictwo zawodowe, wprowadzanie młodych ludzi na rynek pracy, to wciąż wielkie wyzwanie, przed którym wspólnie stoimy. Od 10 lat dzięki funduszom unijnym, dobrej współpracy z samorządami, uczelniami zmieniamy je, unowocześniamy, rozwijamy i dostosowujemy do zmieniającego się rynku pracy. Dużym wyzwaniem jest to, aby łączyć świat edukacji ze światem biznesu. Naszą rolą pozostaje zbudowanie dobrej platformy komunikacji miedzy lokalnym i regionalnym rynkiem pracy, a naszymi placówkami. Ułatwi to wprowadzanie młodego człowieka bez większych problemów na rynek pracy, będzie mógł on wtedy rozwijać się i spełniać swoje aspiracje. Do tego dochodzi jeszcze wyzwanie związane z wpływem pandemii COVID, który będzie odnosił się do świata gospodarki, więc i do tego w jakim kierunku powinno podążać szkolnictwo zawodowe  – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Około 260 mln złotych – takie środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 trafiły już do szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe w regionie. Dzięki tym środkom blisko 22 tys. osób uczestniczyło w pozaszkolnych formach kształcenia, ponad 8 tys. uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego, odbyło staże i praktyki u pracodawcy, a 170 miejsc zostało doposażonych w sprzęt i materiały dydaktyczne. To efekty osiągane teraz na Pomorzu Zachodnim przy wsparciu środków z RPO WZ 2014-2020.

Odpowiadając na aktualną, pandemiczną sytuację Samorząd Województwa przeznaczył też dodatkowe środki dla placówek doskonalenia nauczycieli i centrów kształcenia zawodowego, aby przygotować nauczycieli do pracy zdalnej oraz dla szkół na zakup środków ochrony osobistej czy dezynfekcji.

Uczenie się zawodu przy stanowisku pracy jest najlepszym rozwiązaniem, ale jak radzić sobie z tymczasowym nauczaniem zawodu w trybie online, który narzuciła pandemia?

– Obecna sytuacja zmusiła nas do bardzo szybkich reakcji i wdrożenia tego, co było jeszcze w 2010 r. lekką prognozą futurystyczną. W szkolnictwie zawodowym ważne jest, żeby można było zobaczyć czy chociaż wirtualnie dotknąć elementów mechanicznych. Np. przy mechatronice, robotyce czy mechanice są zestawy online, do tego żeby sterować robotem, gdzie tworzy się wirtualne laboratoria i udostępnia uczniom celem sprawdzenia ich wiedzy czy nauczenia obsługi takich urządzeń. Bardzo szeroko są również rozpowszechniane filmy edukacyjne, symulatory czy gry edukacyjne – informował dr hab. inż. Tomasz Królikowski, profesor PK, prorektor Politechniki Koszalińskiej.

Według badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie pracodawcy podkreślają, że zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowanych pracowników w najbliższych latach będzie się utrzymywało.

– Kiedy rok temu prowadziliśmy debatę na temat szkolnictwa zawodowego nikt z nas nie przypuszczał, że świat wokół nas tak bardzo się zmieni. Jestem przekonany, że przygotowanie się do nauki zdalnej to działanie, które ma charakter związany z partnerstwem. Tylko wtedy będziemy mogli osiągnąć sukces, kiedy będziemy po partnersku traktować nasze działania. Po pierwsze mówię o wsłuchiwaniu się rządu w głos samorządowy i wsłuchiwanie się samorządu w głos tych, którzy są odpowiedzialni za bezpośrednią pracę oraz w głos przedsiębiorców, tak aby nasza oferta odpowiadała na potrzeby rynku pracy – dodał członek Zarządu województwa Stanisław Wziątek.

W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, naukowcy, przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbach Gospodarczych w Koszalinie oraz Szczecinie, radni sejmiku oraz przedstawiciele samorządów prowadzących szkoły zawodowe, a także przedstawiciele administracji rządowej. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowali marszałek Olgierd Geblewicz i członek Zarządu Stanisław Wziątek.

NAUKA ZAWODU W DOBIE PANDEMII
Uczenie się zawodu przy stanowisku pracy jest najlepszym rozwiązaniem, ale jak radzić sobie z nauczaniem zawodu w trybie online? Foto: wzp.pl
Poprzedni artykułRęcznie robione, a nie kupione w karnickiej szkole
Następny artykułAgresywni bezdomni na ulicach Gryfic