„Dawno historycy stwierdzili ten fakt, że obozy koncentracyjne, w których mordowało się Żydów i Polaków, powstały na terenie Polski, dlatego że w Polsce był największy antysemityzm przed II wojną światową” – stwierdził niedawno w programie „Minęła dwudziesta” na antenie TVP Info poseł PO Artur Łącki, wzbudzając wśród uczestników programu niemałe oburzenie.
Teza posła Łąckiego wywołała demonstracyjne protesty pozostałych uczestników programu. Poseł PiS, sekretarz stanu MEiN Tomasz Rzymkowski stwierdził, że poseł powinien „przeprosić cały naród polski” i zarzucił mu brak wiedzy. Kancelaria premiera oświadczyła, że złoży wniosek o ukaranie Łąckiego do Sejmowej Komisji Etyki. Zaś „Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu” obiecał złożyć zawiadomienie do prokuratury – „Jako organizacja społeczna, której statutowym celem jest ochrona dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodu Polskiego złoży zawiadomienie do prokuratury”.
Programy „na żywo” rządzą się swoimi prawami. Każdy gość chce wypowiedzieć swoje racje, ale nie zawsze ma czas na rozwinięcie wątku. Arturowi Łąckiemu nie dano możliwości wyjaśnienia co miał na myśli. Następnego dnia poseł Łącki w rozmowie z „Monitorem Szczecińskim” powiedział – Kolejny raz okazało się, jak bardzo trzeba uważać na słowa będąc gościem jakiegokolwiek programu w TVP Info. W niedzielę 15.08. zostałem zaproszony do Minęła 20.00, wydawało się, że prowadzący program redaktor Krzysztof Ziemiec, jest gwarantem choćby minimalnego poziomu obiektywizmu. Jednym z tematów była ustawa o KPA i reakcja Izraela na podpisanie jej przez prezydenta Dudę. Komentując to, dość niefortunnie dobrałem słowa. Z mojej wypowiedzi można by było wyciągnąć nieuprawniony wniosek, że niemieccy naziści wybudowali obozy koncentracyjne w Polsce jedynie ze względu na to, że w polskim społeczeństwie były silne nastroje antysemickie. Nie takie były moje intencje i przepraszam za niefortunny dobór słów. Bowiem powodów jakie zdecydowały o tym , że przemysł zagłady hitlerowcy ulokowali w Polsce było wiele; od geograficznych przez demograficzne aż po ekonomiczne. Nie zmienia to jednak faktu, iż w okresie międzywojennym, podobnie zresztą jak w całej Europie, nastroje w polskim społeczeństwie były antysemickie (…).
Dalej w swojej wypowiedzi poseł odniósł się do opracowania autorstwa Roberta Szuchty pt. „1000 lat Historii Żydów Polskich”. Uzasadniając swoją tezę i tłumacząc niefortunną wypowiedź wspominał także książkę Jerzego Kosińskiego „Malowany ptak” czy filmy „Pokłosie”, „W ciemności” czy „Joanna”.
Cały program „Minęła dwudziesta” możemy obejrzeć tutaj.
Zgadzasz się z wypowiedzią posła Łąckiego? Podziel się opinią w komentarzach na Facebooku!