Jesienią 2022 roku na Łasztowni będzie można odwiedzić nie tylko „wodny świat”, ale też kosmos. W środę 8 września br., marszałek województwa Olgierd Geblewicz uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy na wyposażenie i uruchomienie planetarium Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie dostarczy konsorcjum firm AB-Micro i RSA Cosmos. Wartość zamówienia to ponad 5,8 mln zł.

Żelbetowa kula o średnicy 13 metrów jest jednym z najciekawszych elementów konstrukcji Morskiego Centrum Nauki powstającego na Łasztowni. Pod efektowną kopułą znajdzie się ekran o średnicy 10 metrów i ponad 40 foteli. Nowością, jakiej nie ma w żadnym polskim planetarium, będzie system Voting Box umożliwiający interakcję z widzami. Przez specjalne panele zainstalowane przy siedziskach można udzielać odpowiedzi na ankietowe pytania, uczestniczyć w konkursach, a nawet sterować obrazem, czyli np. zabrać uczestników seansu w podróż na odległe planety.

W „kosmicznej przestrzeni” MCN odbywać się będą projekcje astronomiczne, seanse filmów popularnonaukowych, ale także wykłady czy minikoncerty. A w środę po godzinie 12 odbyło się tam podpisanie umowy na wyposażenie i uruchomienie planetarium.

Wierzymy, że powstaje tu miejsce, które pokochają mieszkańcy Pomorza Zachodniego, które będzie zarażało pasją do nauki wszystkich, począwszy od  tych najmłodszych. Kula, pod którą stoimy, może nie jest kosmicznie ogromna, planetarium MCN nie będzie największe, ale będzie najnowocześniejsze – mówił marszałek.

Nasze planetarium nie należy ani do największych, ani do najmniejszych, natomiast będzie to jedyny w Polsce tego typu obiekt dysponujący systemem do głosowania zamontowanym w fotelach. Dzięki temu zwiększymy interaktywność, nowoczesność i będzie to unikatowe planetarium w Polsce. Cieszę się, że jeden z liderów branży planetariów, światowej klasy firma RSA Cosmos, realizować będzie projekt w Szczecinie – dodał Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Koszt wyposażenia, instalacji i uruchomienia planetarium to kwota 5.827.740 złotych brutto. Na realizację zamówienia jest 13 miesięcy. Żelbetową kulę wypełni najnowocześniejszy sprzęt, m.in. pięć projektorów Sony GTZ 280, ekran firmy Astrotec, na którym będzie można oglądać obraz wyświetlany w rozdzielczości 6,6 K, oraz system nagłaśniający. Widzowie dzięki specjalnym okularom przeniosą się do technologii 3D Active.

W pomieszczeniu o powierzchni 531 m kw. przewidziano 41 miejsc siedzących plus stanowiska na wózki dla niepełnosprawnych. Oparcia foteli będą odginały się pod różnym kątem, by z każdego rzędu był tak samo zachwycający widok. Dzięki innowacyjnym urządzeniom i oprogramowaniu widzowie będą mogli przenieść się nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów.

Pokazy będą dotyczyły tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią i biologią. Atrakcją będzie specjalny program symulacyjny do projekcji gwiezdnych, połączony z wieloma bazami danych online, dzięki czemu będzie można wyświetlić każdy sklasyfikowany obiekt w kosmosie. Kolejną ciekawostką jest dostęp do „chmury”, z której korzystają wszystkie planetaria systemu RSA Cosmos. Dzięki temu możliwa jest wymiana stworzonymi seansami na zasadzie freeware.

Widowiska mają być adresowane do różnych grup wiekowych. W planetarium odbywać się będą nie tylko pokazy naukowe (wykonawca dostarczy 15 gotowych filmów w polskiej wersji językowej), ale też transmisje live wydarzeń kulturalnych czy sportowych. W kulistym pomieszczeniu ulokowana zostanie również mała scena, co pozwoli organizować tam wykłady, konferencje, a także eventy komercyjne.

Firma AB Micro z siedzibą w Warszawie zajmuje się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań automatyki przemysłowej. Firma RSA Cosmos z siedzibą we Francji jest jednym z trzech liderów systemów planetaryjnych na świecie. Stworzyła ponad 400 planetariów w 35 krajach. W Polsce w chwili obecnej konsorcjum AB Micro i RSA Cosmos realizuje Planetarium Śląskie w Chorzowie.

Wykonawcę Planetarium Morskiego Centrum Nauki wyłoniono w wyniku przetargu (otwarcie ofert odbyło się 7 czerwca br.). Zamówienie dotyczy projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Poprzedni artykuł„Segregacja” odwiedzających w gryfickim szpitalu. Mieszkańcy: „Skandal”!
Następny artykułWspólne ćwiczenia WOT-u i policji