Podmioty z Pomorza Zachodniego zajmujące się ekonomią społeczną stały się częścią międzynarodowej organizacji działającej przy Parlamencie Europejskim. Sieć Zachodniopomorska Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej została 4 maja 2022 r. w Strasburgu przyjęta w poczet członków Social Economy Europe.
Na rzecz współpracy
Social Economy Europe jest organizacją non profit, która od 2000 r. zrzesza ugrupowania spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji, krajowych federacji ekonomii społecznej. Jej celem jest promowanie szeroko pojętej ekonomii społecznej. Pełni rolę rzeczniczą, reprezentując przedsiębiorstwa ES przed instytucjami europejskimi, działa jako sekretariat Intergrupy ds. Ekonomii Społecznej przy Parlamencie Europejskim.
W środę, 4 maja 2022 r. w Strasburgu w poczet członków Social Economy Europe przyjęto zachodniopomorską sieć. To partnerstwo: Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., Fundacji Nauka dla Środowiska, „4C Centrum Ekonomii Społecznej” Sp. z o.o., Fundacji pod Aniołem, Aktywa Plus Emilia Kowalska, Fundacji Inicjatyw Społeczno–Gospodarczych KOMES.
– Przyjęcie do sieci to znak, że podejmowane przez SZOWES wielowymiarowe działania społeczne spotkały się z międzynarodowym uznaniem. Zaproszenie do aktywnego udziału w tych strukturach to niepowtarzalna szansa na wskazywanie najważniejszych wyzwań, z którymi na co dzień mierzą się organizacje ekonomii społecznej. Było wiele takich spraw w pandemii, a teraz pojawiają się kolejne – w związku z kryzysem humanitarnym i wojną u naszych ukraińskich sąsiadów – mówi członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
Nowe działania na horyzoncie
SZOWES w strukturach Social Economy Europe będzie mieć aktywny wpływ na tworzenie warunków do rozwoju ekonomii społecznej w UE. To też szansa na wymianę doświadczeń czy budowanie partnerstw ponadnarodowych.
Spotkanie w Strasburgu nie jest pierwszym kontaktem zachodniopomorskiej organizacji z SEE. Sieć z Pomorza Zachodniego od dwóch lat współpracuje z tym podmiotem przy różnych inicjatywach i projektach. M.in. wspólnie opracowano podręcznik pn. „Dostępność oferty i zatrudnienia. Propozycje działań i dobrych praktyk ekonomii społecznej w turystyce i usługach czasu wolnego” czy brano udział w pracach nad „Paktem na rzecz umiejętności – Pact for Skills. Employment, Social Affairs & Inclusion”.
Wsparcie nie od dziś
Ekonomię społeczną wspiera od lat także samorząd województwa. Co roku przyznawane są honorowe wyróżnienia dla najlepszych Liderów Ekonomii Społecznej. Przy Marszałku Województwa Zachodniopomorskiego działa Regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej. Prowadzona jest współpraca w tym obszarze z gminami i powiatami itd.