Zakończenie wakacji to także podsumowanie działań służb, inspekcji i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Było to tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył Zbigniew Bogucki – wojewoda zachodniopomorski.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego działa blisko 1,5 tys. obiektów turystycznych, oferujących w sezonie wakacyjnym 144 tys. miejsc noclegowych. Pomorze Zachodnie jest liderem pod względem liczby turystów – w ubiegłym roku nasze województwo odwiedziło ich prawie 2,5 mln. Z bardzo dużym ruchem turystycznym związane są dodatkowe obowiązki służb i inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
W turystycznych miejscowościach zapewniane są dodatkowe patrole Policji. W te wakacje w rejon pasa nadmorskiego skierowano dodatkowo 804 policjantek i policjantów Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie oraz 70 policjantów ruchu drogowego. Zachodniopomorscy policjanci przeprowadzili 53446 kontroli w ruchu drogowym, zatrzymali 192 prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zatrzymali też 1164 kierujących pod wpływem alkoholu oraz skontrolowali 386 autobusów. Policjanci organizowali i włączali się w akcje profilaktyczne i konkursy – kierowane głównie do dzieci i młodzieży. W porównaniu z rokiem 2021 z 246 do 194 zmalała liczba wypadków drogowych, liczba rannych w wypadkach – z 292 do 223 osób oraz ofiar śmiertelnych wypadków – z 22 do 14.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie w tym sezonie wykonała 249 kontroli w obiektach wypoczynkowych. Wydała 333 opinie dotyczące stanu bezpieczeństwa pożarowego obiektów lub terenów, np. obozów harcerskich. Strażacy prowadzili również spotkania, prelekcje i pokazy, w których uczestniczyło w sumie 16 tys. osób.
Na terenie naszego województwa zgłoszono 3371 miejsc letniego wypoczynku, z których skorzystało blisko 160 tys. osób. Pracownicy Kuratorium Oświaty przeprowadzili łącznie 338 kontroli miejsc wypoczynku – w 157 przypadkach wydali zalecenia do usunięcia nieprawidłowości, dotyczących głównie kwestii formalnych.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przeprowadziła 4482 kontrole. To o blisko 500 więcej, niż w ubiegłym roku. Nadzorowała 333 obiekty wodne – pływalnie, baseny i parki wodne. Nieprzydatność wody do kąpieli stwierdzono w 23 obiektach. Najczęstszym powodem były zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Kontrole jakości wody prowadzone były też na 100 kąpieliskach morskich i 35 śródlądowych. Inspektorzy sanepidu skontrolowali 570 turnusów. Nieprawidłowości stwierdzono w 26 obiektach.
O bezpieczeństwo na wodzie dbali m.in. ratownicy z Zachodniopomorskiego WOPR, WOPR Koszalin, OSP Bielkowo i Ratownictwo Wodne Choszczno.
Na działania z zakresu ratownictwa wodnego, w tym zakup sprzętu i utrzymanie gotowości wojewoda zachodniopomorski przekazał tym organizacjom w tym roku 400.000 zł dofinansowania.