W czwartek 15 kwietnia Adam Bodnar wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego został odsunięty od pełnienia obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich. Profesor Adam Bodnar pełniąc soją funkcję zawsze występował w obronie i interesie obywateli. Dostrzegał problemy każdego człowieka i nie pozostawał na nie obojętny.

Adam Piotr Bodnar – polski prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor uczelni na SWPS Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym w Warszawie, działacz na rzecz praw człowieka, w latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, od 2015 Rzecznik Praw Obywatelskich.

Właśnie dowiedzieliśmy się, że pochodzący z Gryfic dr Adam Bodnar został nagrodzony nagrodą Katedry Amnesty International Uniwersytetu w Gandawie. Nagroda jest corocznie przyznawana Osobie wnoszącej istotny wkład w walkę o prawa człowieka i obywatela.

Serdecznie gratulujemy takiego wyróżnienia.

Tymczasem w czwartek 15 kwietnia br., Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie przepisu ustawy o RPO, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. TK uznał ten przepis za niezgodny z konstytucją.

Także wczoraj, podczas popołudniowej sesji Sejmu, odbyło się głosowanie ws. wyboru kandydata na urząd RPO. Posłowie wybierali spośród trzech kandydatów. Dzięki głosom koalicji rządzącej wygrał Bartłomiej Wróblewski. Teraz jego kandydatura trafi do Senatu. Czy zostanie przyjęta? Dowiemy się w niedługim czasie.

Adam Bodnar w ZPSB
Adam Bodnar w ZPSB.