Północna obwodnica Gryfic to 4,5 km długi oraz 7 m szeroki odcinek, który połączy drogi 110, 109 i 105. Koszt inwestycji to około 72 mln złotych, z czego aż 53 mln złotych to środki unijne. Niestety nie wszystkim pasują takie właśnie plany przebiegu obwodnicy.

Rusza budowa obwodnicy Gryfic. Jej początek to ul. Niechorska w obrębie Rzęskowa, a koniec według planów to okolice Stawna. Ta prestiżowa dla Gryfic inwestycja trochę podzieliła mieszkańców. Nie wszyscy bowiem zgadzają się z takim przebiegiem obwodnicy. Część lokalnej społeczności uważa, że nie załatwi to przeciążenia ruchu w okolicy ulic – Kościuszki, Wojska Polskiego i Niepodległości, czyli samego centrum. Z kolei inna grupa twierdzi, że obwodnica w takiej lokalizacji, jak jest obecnie, to przede wszystkim druga przeprawa mostowa przez Regę oraz wiadukt kolejowy nad linią Koszalin-Goleniów, a to z pewnością wyprowadzi z miasta wiele pojazdów. Obecnie swobodny przejazd przez most betonowy w godzinach szczytu graniczy z cudem, a budowa nowego, to gigantyczne pieniądze i z pewnością samorządu nie byłoby na to stać. Co w kwestii tematu mówi Andrzej Szczygieł – burmistrz gminy?

Oczywiście można narzekać na wszystko, ale zasada jest taka, że trzeba coś robić. Nie oczekujmy, że 100% mieszkańców naszego regionu będzie zwolennikiem tej obwodnicy. Jednemu będzie przeszkadzało, że koło jego pola przebiega, drugiemu, że omija ulicę Kościuszki. Ale takie strategiczne inwestycje, które wybiegają do przodu na kilkadziesiąt lat i to z przeprawą mostową, są bardzo ważne. Nie można marnować czasu na spory i marudzenie, tylko jak są pieniądze i to duże, trzeba z nich korzystać. Jest to chyba ostatnia szansa na kolejny most tak potrzebny w Gryficach. Dodatkowo cieszy ta lokalizacja, bo blisko mamy strefę inwestycyjną i już jest zainteresowanie działkami, czego do tej pory nie było”.

obwodnica
Północna obwodnica Gryfic to 4,5 km długi oraz 7 m szeroki odcinek, który połączy drogi 110, 109 i 105.

Obwodnica Gryfic to potężna inwestycja o wartości około 72 mln złotych, z czego 53 mln to środki unijne. Województwo zachodniopomorskie przekazało na ten cel około 9,5 mln złotych, a gmina Gryfice na pozyskanie terenów około 9 mln złotych. Nie jest to przedsięwzięcie gminne, ani powiatowe, budżety tych samorządów nie udźwignęłyby takiej inwestycji. Dlatego, jak mówią znawcy tematu, trzeba się cieszyć, że ruch w centrum będzie dużo mniejszy i powstanie drugi most.

obwodnica
Obwodnica Gryfic to potężna inwestycja o wartości około 72 mln złotych.

„…Gdybyśmy za bardzo i za długo marudzili, kto inny skorzystałby z tych pieniędzy, a my przez wiele kolejnych lat narzekalibyśmy na brak obwodnicy…”. Tak twierdzą zwolennicy budowy drogi, która już się rozpoczęła. Czy jesteśmy zadowoleni z obecnej lokalizacji obwodnicy? To pytanie do Państwa…

obwodnica
Obwodnica Gryfic to potężna inwestycja o wartości około 72 mln złotych.