Zwróciła się do nas czytelniczka z pytaniem – dlaczego nikt nie pomyślał o środkowej grupie użytkowników energii i gazu ziemnego, którzy nie mieszczą się w żadnej grupie otrzymującej dodatki do ogrzewania. Nie spełniają wymogów określonych przepisami.

Od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. osoby, które ogrzewają swoje domy lub mieszkania prądem będą mogły złożyć wniosek o dodatek elektryczny. Świadczenie ma być wypłacone najpóźniej do 31 marca 2023 r. Gospodarstwa domowe ogrzewające węglem, olejem, gazem LPG czy pelletem też takie wnioski składały.

Wsparcie w postaci dodatku elektrycznego otrzymają osoby ogrzewające nieruchomości pompami ciepła, piecami akumulacyjnymi czy bojlerami. Wysokość świadczeń w jednym i drugim przypadku jest zróżnicowana, ale jest, a podstawą przyznania  świadczenia jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

I wszystko jest jakby w najlepszym porządku. Tylko, co z tymi, którzy ogrzewają swoje mieszkania gazem ziemny czyli junkersem, który niestety sam nie ruszy, musi być podłączony do prądu?

Z takim pytaniem zwróciła się do nas Pani Joanna. – Mam w domu junkers, którym ogrzewam mieszkanie. Przez cały sezon grzewczy zużywam więc zarówno gaz, jak i prąd, bo niestety junkers nie chce grzać jeśli nie jest podłączony do prądu. Tymczasem okazuje się, że nie mogę starać się o żaden z dodatków, ani na produkty grzewcze, ani na dodatek energetyczny. Ale już kwalifikuję się do limitu zużycia prądu, który po przekroczeniu sprawi, że będę płaciła więcej za energię. Czyli kwalifikuję się do tego, żeby płacić coraz więcej za wszystko, ale już dodatek mi nie przysługuje. Przy ogrzewaniu junkersem, który pobiera wcale niemało prądu na pewno ten limit przekroczę. Pytam więc, kto wymyślił tak beznadziejny przepis, że właśnie grupa osób, które grzeją piecami gazowymi została zupełnie pominięta? Kto nam pomoże? – mówiła.

Zapytaliśmy również w gryfickiej placówce Ośrodka Pomocy Społecznej, która zajmuje się przyjmowaniem wniosków na dodatek elektryczny.

– Żeby otrzymać pomoc w postaci dodatku elektrycznego  niezbędne jest posiadanie wpisu pompy ciepła, pieca akumulacyjnego, bojlera do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Z danych z CEEB musi wynikać, że główne źródła ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną. Niestety nie jest w tym wykazie ujęty junkers mimo, że faktycznie zasilany jest prądem– powiedziała pracownica OPS.

JUNKERSY

Poprzedni artykułŚwięty Mikołaj odwiedził Trzebiatów
Następny artykułNowe wyposażenie świetlic i kącików zabaw marszałkowskich szpitali