Witamy w podsumowaniu drugiej połowy października w powiecie gryfickim. Poniżej skrót najważniejszych informacji, zarówno w formie podcastu (do odsłuchania), jak i w formie tradycyjnej.
Trzebiatowska Cecyliada, czyli Ogólnopolski Festiwal Pieśni Chrześcijańskiej, to konkurs muzyczny dla dzieci i młodzieży o charakterze religijnym. Uczestnicy konkursu rywalizować będą w dwóch kategoriach – dla solistów i dla zespołów. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane były do 31 października br. Spośród zgłoszonych kandydatów zostanie wybrana grupa finalistów, którzy 25 listopada wystąpią w Trzebiatowskiej Hali Widowiskowo-Sportowej w Mrzeżynie. Konkurs o nazwie Cecyliada organizowany jest dla upamiętnienia świętej Cecylii – patronki muzyków.
Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryficach po raz dwunasty zorganizowało Festiwal Słońca – Przegląd Teatrów Niepełnosprawnego Aktora. W tegorocznej edycji festiwalu wystąpiło aż trzynaście zespołów z terenu województwa zachodniopomorskiego. Szczególnie wartym podkreślenia jest fakt związany z ogromem pracy i serca, jaki wkładają w swoje występy niepełnosprawni aktorzy. Wielotygodniowe przygotowania oraz zaangażowanie widoczne na każdym kroku, jak relacjonują widzowie, łapie za serca i ściska krtań. Na zakończenie jury bacznie przyglądające się zmaganiom teatralnym wyłoniło tegorocznych laureatów. W kategorii dzieci i młodzież została nim Grupa „Bajlandia” z OREW Gryfice za przedstawienie „Biały Niedźwiedź”, a w kategorii młodzież i dorośli na pierwszym miejscu znalazła się Grupa teatralna „Echo” z WTZ Gryfice za przedstawienie pt. „Jestem”.
To, co zaskoczyło w październiku najbardziej, to zdecydowanie świąteczny asortyment w sklepach. Mimo że do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze ponad półtora miesiąca, sprzedawcy już od kilku tygodni oferują nam bożonarodzeniowe artykuły. W supermarketach znajdziemy m.in. czekoladowe mikołaje, kalendarze adwentowe oraz ciastka i czekolady z motywem świątecznym. Można kupić już również ozdoby świąteczne, takie jak bombki, renifery czy bałwanki.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach zakończyły się trwające przez pięć dni od 16 do 20 października obchody 91. urodzin najpopularniejszego misia świata. Urodziny Kubusia Puchatka, w których brały udział gryfickie przedszkolaki, pełne były atrakcji. Wydarzenie miało na celu przede wszystkim zaprzyjaźnić maluchy z książką poprzez zabawę, która przecież jak żaden innych przedmiot nie rozwija w dzieciach wyobraźni, empatii i myślenia.
Dobra wiadomość dla mieszkańców Mrzeżyna i Rogowa – Prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Trzebiatów podpisał umowę na gruntowną przebudowę stacji uzdatniania wody w Mrzeżynie. Zostanie ona zmodernizowana, dzięki czemu poprawi się jakość dostarczanej wody. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny budynek, w którym procesy uzdatniania wody będą w pełni zautomatyzowane oraz zamontowany zostanie agregat prądotwórczy oraz monitoring. Prace związane z przebudową zakończą się prawdopodobnie wiosną 2018 roku.
To nie koniec dobrych informacji znad morza. W przyszłym roku w Mrzeżynie powstanie promenada nadmorska. Inwestycja niewątpliwie przyciągnie turystów i zwiększy atrakcyjność miejscowości oraz całej gminy. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł. Inwestycja zostanie współfinansowana ze środków unijnych – gmina otrzyma ponad 1 mln zł z Europejskiego Funduszu Wsparcia Regionalnego. Zgodnie z umową inwestycja ma zostać zakończona do 4 czerwca 2018.
Dwa czytaki dotarły w ostatnich dniach do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach i już wkrótce zostaną udostępnione czytelnikom. Czym są czytaki? Są to nowoczesne i zarazem proste w obsłudze urządzenia pozwalające osobom niewidomym i słabowidzącym odtwarzać audiobooki. Do ich głównych zalet należy mały rozmiar i prostota w obsłudze. Urządzenia umożliwiają w dowolnym momencie zatrzymać odtwarzanie nagranej książki oraz ponowne jej uruchomienie w każdym momencie. Dzięki tym urządzeniom czytelnicy już wkrótce otrzymają potężne narzędzie, które pozwoli im w pełni korzystać ze zgromadzonych tu zasobów bibliotecznych.
Trzebiatów Pomnikiem Historii? Pod takim hasłem 18. października odbyło się kulminacyjne spotkanie wieńczące zadanie publiczne “Trzebiatów 740.” zrealizowane w tym roku przez Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury. Podczas konferencji miały miejsce niezwykle ważne wystąpienia bogato zilustrowane prezentacjami multimedialnymi. Poruszano kwestie stanu zachowania trzebiatowskich zabytków, pilnych potrzebach i możliwościach ochrony, wykorzystania potencjału miasta oraz promowania regionalnego dziedzictwa kulturowego.
Trzebiatów Pomnikiem Historii? – spotkanie w Pałacu nad Młynówką
Zgodnie z informacją podaną przez Powiatowy Urząd Pracy w Gryficach wciąż dostępne są środki finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dofinansowanie przewidziane jest na jeszcze 10 osób. Może je otrzymać osoba bezrobotna w wieku 18-29 lat, nie kształcąca się w trybie stacjonarnym oraz nie szkoląca się w okresie ostatnich 4 tygodni ze środków publicznych. Projekt “Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie gryfickim (III)” realizowany będzie do 30 czerwca 2018 r.
8 listopada 2017 r. o godzinie 17:00 odbędzie się otwarcie wystawy w Galerii Feininger w Trzebiatowie. „Wokół pasji i talentu” to wystawa prac trzebiatowskich artystów, którzy po raz kolejny przedstawią swoją twórczość, m.in. malarstwo, rzeźbę, rękodzieło, fotografię czy sztukę użytkową. Swoje pasje artystyczne zaprezentuje ponad dwudziestu artystów.
„Wokół pasji i talentu” – otwarcie wystawy w Galerii Feininger
„Gryfy w Europie” to projekt dedykowany dla uczniów klas trzecich i czwartych Technikum Ekonomicznego w zawodzie technik obsługi turystycznej. Piętnaścioro uczniów pod opieką pana profesora Piotra Grabowskiego odbyli dwutygodniowe praktyki zagraniczne w malowniczej miejscowości Riolo Terme. W wolnym czasie mieli okazję poznać walory Florencji i zasmakować włoskiej kuchni.
Klimatyczny, nastrojowy i bardzo kameralny – taki właśnie był koncert Ramony Rey oraz Tomka Skierczyńskiego zorganizowany 27 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach. Jej niewielka sala była wypełniona po brzegi – weszło tu ponad 200 osób. Zaskakujące aranżacje piosenek Ramony oraz nostalgiczne dźwiękowo utwory Tomka sprawiły, że wieczór, na długo pozostanie w pamięci widzów. “To był bardzo ważny koncert. Byłam bardzo zdenerwowana, ponieważ zawsze mam poczucie, że czasu było za mało, że można było przygotować więcej i lepiej. Biblioteka miejska zainspirowała nas do koncertu akustycznego w zupełnie innym klimacie niż to, w czym obracam się od tylu lat.” – powiedziała dla portalu eGryfice Ramona Rey.
Koncert Ramony Rey i Tomka Skierczyńskiego w Gryficach – relacja
Spełnia się Amerykański sen Red Swing Low. Już niedługo polecą do Stanów Zjednoczonych reprezentować Polskę i walczyć o złoto! Mniej więcej rok temu dotarła do Gryfic wiadomość o kwalifikacji Młodzieżowej Orkiestry Dętej RSL do Mistrzostw Świata. Wydawało się wówczas, że zorganizowanie tak trudnego logistycznie oraz obciążającego finansowo wyjazdu nie będzie możliwe. Dziś z całą odpowiedzialnością możemy już ogłosić, że roczne przygotowania, ciężka praca nad zorganizowaniem ponad 400 tysięcy złotych potrzebnych do wyjazdu do Palm Springs zamieniło się w realną przygodę, z którą już za niespełna 4 tygodnie zmierzą się nasi muzycy.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach w terminie od 6 do 10 listopada 2017 r. wezmą udział w mobilności do Hiszpanii w ramach programu Erasmus+. Będzie to już szósty taki wyjazd licealistów z „Chrobrego”. Tematem wymiany jest „Bioróżnorodność w literaturze, muzyce i sztuce”. Zadaniem uczniów ze wszystkich krajów partnerskich będzie zaprezentowanie wierszy oraz piosenek, a także najsłynniejszych obrazów ukazujących różnorodność biologiczną w poszczególnym kraju. Poza tym młodzież weźmie udział w licznych zajęciach i wycieczkach związanych z tematem projektu.
Przejdźmy jeszcze do ostatnich, jakże ważnych wydarzeń związanych z obchodami ”Wszystkich świętych”. Tego dnia, zgodnie z tradycją, odwiedzając miejsca spoczynku najbliższych przynieśliśmy ze sobą kwiaty, wiązanki, stroiki oraz znicze, które są symbolem nierozerwalnych więzi, jakie łączą zmarłych z ich żyjącymi bliskimi. Dla harcerzy ze Związku Drużyn „Rega” był to zdecydowanie dzień wytężonej pracy. Już po raz 12 przeprowadzili oni Harcerską Akcję „Znicz”, z której całkowity dochód przeznaczony zostanie na m.in. szkolenia młodych harcerzy i zuchów a także opiekę nad najstarszymi i zapomnianymi grobami, których niestety nie brakuje także na gryfickim cmentarzu.