Chcesz się pochwalić, co dobrego robisz dla przyrody? Reprezentujesz organizację, która organizuje ciekawe ekoprojekty? Propagujesz ideę zero waste? Zawodowo lub hobbystycznie działasz na rzecz ochrony środowiska? Twoja firma stosuje ciekawe, przyjazne naturze rozwiązania? Pokaż nam, co robisz, zainspiruj innych do działania – zostań prelegentem na Szczycie Ekologicznym, na który zaprasza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

To będzie już kolejne spotkanie ekospołeczników i osób zawodowo zajmujących się ochroną środowiska organizowane przez marszałka Olgierda Geblewicza. III Szczyt Ekologiczny zaplanowany jest we wrześniu w Szczecinie, ale przygotowania do wydarzenie już trwają. 17 lutego rozpoczęła się rekrutacja prelegentów.

Ochrona przyrody, oszczędzanie wody i energii, niemarnowanie żywności, dbałość o otoczenie – to zasady, którymi powinien kierować się każdy z nas. Budowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie przynosi już wiele pozytywnych efektów. Jako urząd marszałkowski chcemy te dobre wzorce, dobre praktyki utrwalać, stąd idea Szczytu Ekologicznego i szczególne zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu skierowane do ekoliderów. W lokalnych społecznościach, w firmach, w szkołach, w NGO działacie z pożytkiem dla środowiska  – pochwalcie się tym! Zainspirujcie innych – mówi marszałek Geblewicz.

By wystąpić w roli prelegenta podczas Szczytu Ekologicznego, wystarczy wypełnić formularz na stronie www.szczytekologiczny.pl i krótko przedstawić swoje ekoinicjatywy, zrealizowane projekty, sukcesy.

Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 20 marca 2023 r. Spośród zarejestrowanych kandydatur zostaną wybrane najciekawsze ekologiczne przedsięwzięcia, a za kilka miesięcy będzie okazja zaprezentować je szerokiej publiczności.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym Szczycie Ekologicznym wzięli udział m.in.: Fundacja Perspektywa, która założyła pierwszy w Polsce Las Różnorodności wg metody Miyawaki; Stowarzyszenie „Wiesz jak” propagujące ideę: Kupuj z głową, jedz mądrze, oszczędzaj pieniądze, nie marnuj żywności; Koło Gospodyń Wiejskich Mierzynianki, które stworzyło kawiarenkę naprawczą zero waste; Fundacja „Droga Wolna” zaprezentowała projekt Wolny Sad Społeczny; Piotr Fisher Rosiński i Piotr Piznal opowiadali o „Życiu w dolinie Odry”; Agnieszka Sztandera, znana jako „Ciotka Paprotka, zachęcała do leśnych spacerów z dziećmi; Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebieszewie, które realizowało projekty ekologiczne; Stowarzyszenie Wywrotka – organizatorzy Trashmageddonu, ekstremalnych zawodów w sprzątaniu lasu.

Tegoroczny Szczyt Ekologiczny również wypełnią ważne tematy, fascynujące rozmowy, znakomici goście. W Szczecinie spotkają się naukowcy, edukatorzy, miłośnicy przyrody z Pomorza Zachodniego, organizatorzy akcji sprzątania lasów itp. Społecznicy, którzy zakładają osiedlowe ogródki, budują domki dla pszczół, sądzą lawendę czy np. zachęcają do dzielenia się żywnością.

Celem konferencji organizowanej przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza jest zaprezentowanie najciekawszych inicjatyw ekologicznych na Pomorzu Zachodnim i propagowanie wiedzy na temat środowiska naturalnego.

Uczestnikami Szczytu Ekologicznego będą przede wszystkim mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Udział w pokazach i prelekcjach będzie bezpłatny.

Szczyt Ekologiczny jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”.

SZCZYT EKOLOGICZNY
Foto: wzp
Poprzedni artykułMokasyn Płoty na Halowych Mistrzostwach Polski w Rzeszowie
Następny artykułEdyta Bielska z brązowym medalem Halowych Mistrzostw Polski Seniorów