W sobotę 11 września br., w plenerze Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu odbyły się coroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia był skarbiec pamięci, a dokładnie „Morski skarbiec Wybrzeża Rewalskiego”.

Impreza rozpoczęła się od wykładu poświęconego niezwykle ważnej kwestii, jaką jest ochrona brzegu morskiego. Prelekcję wygłosił Piotr Domaradzki – ekspert do spraw ochrony wybrzeża, inspektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. Piotr Domaradzki specjalizuje się w tematyce ochrony brzegów morskich, która na przestrzeni ostatnich lat stała się niezwykle istotna z punktu widzenia nie tylko Wybrzeża Rewalskiego, ale wszystkich krajów skupionych w basenie Morza Bałtyckiego. Dbałość o brzeg morski to również opieka nad lokalnym dziedzictwem kulturowym. Wykład gościa zatytułowany był niezwykle wymownie: „Czy grozi nam potop? O ochronie brzegów i innych sprawach”.

Poza wykładem uroczyście otwarta została nowa wystawa plenerowa zatytułowana „Skarbiec Wybrzeża Rewalskiego. Ochrona, przyroda, kultura”. Wystawa pozwoli przyjrzeć się roślinności czy zwierzętom obecnym na Wybrzeżu Rewalskim, a także procesom geologicznym wpływającym na kulturę i społeczeństwo nadmorskich miejscowości, a w przypadku tego wybrzeża sztandarowym przykładem jest gotycki kościół w Trzęsaczu i to jak procesy abrazyjne zrujnowały budowlę kościoła.

Podczas spotkania było również zwiedzanie Muzeum, rybny poczęstunek przygotowany przez restaurację „Orkan”, a wydarzenie zakończyło wspólne śpiewanie szant.

Poprzedni artykułKonkurs Sudoku w gryfickim DPS za nami
Następny artykułPunkt Kontroli Granicznej na terminalu Cargo w Goleniowie