Gmina Gryfice wystosowała apel do mieszkańców w sprawie wymiany pojemników na odpady komunalne. Musimy sami się zaopatrzyć w nowe, jeśli stare nie nadają się do użytku i powinny one spełniać wymagane normy.

Apel brzmi tak:

Drodzy mieszkańcy,

Zdecydowana większość pojemników na odpady komunalne z czasem ulega stopniowemu zużyciu, szczególnie ich górna część, służąca do podczepienia do pojazdu odbierającego odpady. Pojemniki pozostają w użyciu mieszkańców, aż do czasu ich wyeksploatowania. Po stwierdzeniu ich niezdatności do użycia na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek wyposażenia swojej nieruchomości w nowe pojemniki. Wobec powyższego zwracamy się z prośbą o wyposażenie nieruchomości w odpowiednie pojemniki do gromadzenia odpadów. Pojemnik musi spełniać tzw. Polskie Normy, które określiły pojemniki na odpady pod numerem: PN-EN 840-1:2013-05, określając je jako: ruchome pojemniki na odpady – Część 1: Pojemniki dwukołowe o pojemności do 400 l do grzebieniowych mechanizmów załadowczych.

Zgodnie z powyższymi normami, maksymalne obciążenie pojemników to ok.: 50 kg dla pojemników 110/120l, 100 kg dla pojemników 240l. Nośność pojemników jest uwidoczniona przez producenta na pojemniku. Pamiętajmy, że przeciążony pojemnik może zostać uszkodzony w trakcie odbioru odpadów.

Uchwyty do zasypu śmieciarki, w pojemnikach metalowych SM110, przestały być produkowane na przełomie lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku. Nowoczesne pojazdy nie mają możliwości bezpiecznego montażu pojemnika. Przy zakupie pojemników należy zwrócić uwagę na wyżej opisaną Polską Normę, gdyż wszystkie inne pojemniki nieposiadające charakterystycznych kołnierzy/chwytaków nie będą współpracowały z pojazdami specjalistycznymi i tym samym nie będą mogły być opróżniane lub mogą zostać uszkodzone podczas odbioru – nie z winy firmy świadczącej usługę. Dotyczy to pojemników typu SM110, pojemników ogrodowych tzw. marektówek.”

APEL

Poprzedni artykułOgromne szanse dla regionu
Następny artykułJubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego