W Gryfickim Domu Kultury odbyła się inauguracja czwartego roku działalności Gryfickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Stowarzyszenia Gryficka Akademia Przyszłości.

Poprosiliśmy o kilka słów prezes Gryfickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Panią Dorotę Sobkowiak.

Nowy rok akademicki, który dziś rozpoczynamy stanowi dla nas wyzwanie. Zmiany, jakie dokonują się na naszej uczelni sprawiają, że z roku na rok z coraz większym zainteresowaniem oczekujemy października. Ciekawi nas zwłaszcza to jak zmienili się w czasie wakacji nasi studenci oraz jak przyjmą zmiany, które pojawiają się w kalendarzu wykładów.

W tym roku zgłosiło się do nas wielu nowych słuchaczy. Ruszamy pełną parą z nowymi pomysłami i nową pozytywną energią. Dostaliśmy podmuch świeżego wiatru w żagle. Staramy się sprostać oczekiwaniom wprowadzając nowe zajęcia. W tym roku nowością wśród zajęć na Gryfickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku będą m.in. zajęcia zajęcia z jogi.

Gryficki Uniwersytet Trzeciego Wieku to takie okno na świat dla osób samotnych, pozostawionych samych sobie. Wśród studentów rodzą się nowe przyjaźnie. Kontakt z nami pozwala im przełamać się, udowodnić, że nie są sami ale mogą liczyć w każdej chwili na pomoc z naszej strony, na pomoc nowych przyjaciół, słuchaczy, w których gronie się otaczają.

Naszym największym marzeniem [w tym roku] jest biuro, którego wciąż nie mamy, co utrudnia nam pracę. Mamy jednak nadzieję, że deklaracje jakie się dziś tu pojawiły pozwolą wkrótce na zmianę tej sytuacji. Chcielibyśmy również, aby w naszej gminie powstała Rada Seniora, która będzie głosem doradczym. W Radzie Gminy zasiadają głównie ludzi młodsi, którzy nie znają problemów starszych osób. Rada Seniora pozwoliłaby ukazać im te problemy.

Rozmawialiśmy również z panią Teresą Profus z GUTW.

Na ten rok przygotowaliśmy również nowe zajęcia. Zamierzamy organizować wycieczki, imprezy okolicznościowe. Będziemy się starać uczyć naszych słuchaczy tak, żeby czuli się potrzebni i ważni.

Pan profesor Radecki powiedział, że powinniśmy współpracować z młodzieżą bo oni dodają nam energii. Ja myślę, że to jest na odwrót. To my młodzieży przekazujemy naszą energię, nasze doświadczenie, naszą wiedzę i zapalamy w nich chęć do działania.

Spotkanie inaugurujące zakończył wykład profesora Edwarda Radeckiego zatytułowany „Razem czy osobno” oraz występ Zespołu Piosenki i Ruchu „Tarantule” z Gryfickiego Domu Kultury.

Poprzedni artykułMuzyczne nowości jesieni
Następny artykułUczniowie PJSP w Gryficach na obozie „EuroWeek – Szkoła Liderów”