Żołnierze Wyklęci dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o Polskę. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce.
Żołnierze Wyklęci pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, wiezieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Aby upamiętnić Niezłomnych, już od kilku lat Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRH Nałęcz, 3 bz LA w Trzebiatowie oraz 36. dr OP w Mrzeżynie przy współpracy z Gminą Trzebiatów organizują Bieg Tropem Wilczym, którego głównym organizatorem w Polsce i na świecie jest Fundacja Wolność i Demokracja.
Tegoroczna, IX edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 16 maja 2021r.