Początek nowego roku to dobry moment by zastanowić się jak zaplanować urlop. Sprawdzamy, kiedy wypadają długie weekendy w 2023 roku oraz podpowiadamy co zrobić, by odpoczywać jak najdłużej.

W 2023 roku biorąc pięć dni urlopu wypoczynkowego, pracownicy zyskują 14 dni wolnego, a długie weekendy przypadają aż sześć razy. Jednak możliwych konfiguracji do zwiększenia okresów nieprzerwanego wypoczynku jest więcej.

kalendarz
Już dziś zastanówcie się jak wypoczywać w 2023 roku.

Pierwszy długi weekend przed nami. Dzięki temu, że Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w piątek mamy aż trzy dni wolne (piątek, sobota, niedziela). Otrzymujemy więc trzydniowy weekend, bez konieczności brania urlopu wypoczynkowego.

Na kolejne wolne trzeba będzie poczekać kilka miesięcy, gdyż ani w lutym, ani w marcu nie ma świąt ustawowo wolnych od pracy. W 2023 roku Wielkanoc wypada 9 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny10 kwietnia. W takim układzie nie ma wielkiego pola do manewru, ale niektórzy w tym okresie biorą cztery kolejne dni urlopu zaraz po Lanym Poniedziałku, by mieć wolny cały wiosenny tydzień i wrócić do pracy dopiero po następnym weekendzie.

Korzystnie pod względem wolnego kształtuje się weekend majowy. Święto Pracy (1 maja) wypada w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 maja w środę. W najbardziej luksusowej wersji zaledwie 3 dni urlopu wypoczynkowego pozwolą nam odpoczywać przez 9 dni. W najgorszym wypadku możemy wziąć jeden lub dwa dni urlopu, by zyskać pięć dni wolnego.

Na kolejny dłuższy odpoczynek trzeba będzie poczekać do pierwszej połowy czerwca. Boże Ciało wypada 8 czerwca w czwartek. Wystarczy jeden dzień urlopu, by cieszyć się czterema dniami wolnymi.

Kolejna okazja do długiego weekendu przypada w sierpniu. Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) w 2023 roku wypada we wtorek. Biorąc, więc jeden dodatkowy dzień urlopu, możemy wypoczywać przez cztery dni.

W listopadzie Święto Wszystkich Świętych (1 listopada) przypada w środę, można więc dobrać dwa dni urlopu i skorzystać z dłuższego wolnego. Natomiast Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w sobotę.

Na zakończenie grudzień, w którym Święta Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia) przypadają na poniedziałek i wtorek, co daje nam 4 dni wolnego.

W 2023 roku okazji do odpoczynku będzie całkiem sporo. Nie zapominajmy też o feriach zimowych i wiosennych w szkołach, które czasem warunkują nasze wolne.

kalendarz
Majówka 2023 będzie bardzo długa.

A.

Poprzedni artykułW Gminie Brojce podatek od nieruchomości bez zmian
Następny artykuł2 Gryfickie Betlejem z orkiestrą Red Swing Low