Od kilku miesięcy w Oddziale Neurologii SPZZOZ w Gryficach działa program lekowy „Leczenie zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona”.

Choroba Parkinsona to choroba neurodegeneracyjna, która spowodowana jest zanikiem komórek nerwowych produkujących dopaminę. W Polsce każdego roku prawie 8.000 osób zapada na tę chorobę, a ogólnie w Polsce jest ponad 90.000 osób chorych na Chorobę Parkinsona.

Zaawansowana choroba Parkinsona to moment w leczeniu chorego, kiedy leki doustne nie przynoszą już odpowiedniego efektu leczniczego, a kolejne zwiększanie dawek leków wywołuje jedynie narastanie działań niepożądanych.

Prosta reguła 5+2+1 – pięć dawek lewodopy w ciągu doby, 2 godziny uciążliwego stanu off oraz godzina uciążliwych dyskinez – jest bardzo użytecznym narzędziem do rozpoznania zaawansowanej choroby Parkinsona.

W Polsce mamy refundowane w ramach programu lekowego leczenia zaawansowanej Choroby Parkinsona dwie terapie infuzyjne: apomorfiną – w ciągłym wlewie podskórnym i duodopą we wlewie dojelitowym.

SPZZOZ może się pochwalić, że do programu w gryfickim ośrodku zostali zakwalifikowani pierwsi chorzy i właśnie zaopatrzeni w sprzęt i leki opuszczają szpital.

W całej kwalifikacji i leczeniu pacjentów z zaawansowaną Chorobą Parkinsona bierze udział zespół lekarsko-pielęgniarski Oddziału Neurologii. Program nadzoruje, kwalifikuje pacjentów, a następnie zajmuje się dalszym leczeniem – dr n. med. Marta Bott-Olejnik, drugim lekarzem kwalifikującym jest lek Ewa Jóźwik. Program nie istniałby, gdyby nie współpraca ze specjalistą chirurgiem ogólnym lek. Mateuszem Szyntorem, który zajmuje się w programie zakładaniem dojścia dodwunastniczego celem podłączenia pompy z lekiem. Pacjenci w domu będą objęci opieką pielęgniarską, którą obejmie pielęgniarka koordynująca Bożena Janas.

Już są pierwsze sygnały od chorych, że nastąpiła znaczna poprawa ich sprawności fizycznej, a tym samym lepszy komfort życia.

W celu kwalifikacji chorych do programu należy kontaktować się z sekretariatem Oddziału Neurologii, telefon 913845770.

Poprzedni artykułNabór projektów w ramach „Razem bezpieczniej”
Następny artykułRemont ulicy Pomorskiej w Gryficach