24 dzień października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Otyłością. W tym dniu Ministerstwo Zdrowia przypomina o problemie nadwagi u Polaków oraz jej związek z innymi chorobami, w tym nowotworami.

W XXI wieku problem otyłości dotyka w naszym kraju 61% mężczyzn i 45 % kobiet. Wiąże się to ściśle ze zmiana nawyków żywieniowych w kuchniach, siedzącym trybie życia i brakiem ruchu.

Niepokojące są informacje z zwiększającej się liczbie otyłych dzieci i nastolatków, które przyznają się do jedzenia fastfoodów i nie uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego. W ciągu ostatnich dwóch lat statystyka otyłych dzieci podwoiła się i wynosi już 17%. Jest to również problem stwierdzany u dzieci z powiatu gryfickiego.

Otyłość to choroba cywilizacyjna. Jest powodem występowania innych, towarzyszących problemów zdrowotnych: nowotworów, nadciśnienia, miażdżycy, chorób stawów i kręgosłupa.

24 października 2014 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o bezpiecznej żywności i żywienia, wprowadzający zakaz sprzedaży tzw. śmieciowego jedzenia w przedszkolach i szkołach. A to wszystko w trosce o zdrowy rozwój dzieci. W gryfickich szkołach również można zaobserwować te zmiany, gdzie półki w sklepikach szkolnych wyglądają już o niebo lepiej.

Apelujemy o zdrowy rozsądek, o powrót do tradycyjnego, domowego jedzenia: pierwszego i drugiego śniadania, obiadu gotowanego w domu, jedzenia warzyw i owoców. I do tego ruszajmy się: pieszo i rowerem, ćwiczmy. Dbajmy o swoje zdrowie nie tylko 24 października, ale i przez cały rok.

 

Poprzedni artykułJesienna depresja
Następny artykułUWAGA mieszkańcy Niechorza! Wykryto bakterie coli w wodzie!