Święto Plonów to moment, w którym dziękujemy rolnikom i działkowcom za wysiłek w włożony w wielomiesięczną pracę przy doglądaniu zbiorów. Czas dożynkowych spotkań właśnie się rozpoczął. Delegacja Gminy Gryfice, na zaproszenie włodarza Otmuchowa Jana Woźniaka, wzięła udział w dorocznej biesiadzie dożynkowej.

Gminę Gryfice tym razem reprezentowali Marzena Domaradzka, wiceburmistrz Gryfic, Tomasz Kaszlej, przewodniczący Rady Miejskiej w Gryficach oraz Teresa Domagalska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej. Specjały kuchni regionalnej zaprezentowały na otmuchowskiej ziemi koła naszych gospodyń. Panie z Trzygłowa, Rybokart częstowały smakołykami własnej produkcji na swoich stoiskach.

Wielkim powodzeniem cieszyły się pierogi z kaszą gryczaną i grzybami, kotleciki z dzieciństwa, paprykarz, korzenny śledź „po gryficku”, żur na własnym zakwasie z białą kiełbasą, swojski smalec, słodkie wypieki i Kaziukowe Pierniki, które specjalnie na tę okazję wyczarowały gospodynie z KGW w Przybiernówku.

Dożynki w Otmuchowie rozpoczął barwny korowód z koronami żniwnymi, któremu przewodniczył burmistrz Otmuchowa, jadący zabytkowym Ursusem. Po przywitaniu gości i nabożeństwie dziękczynnym, które odbyło się na miejskim stadionie rozpoczęto biesiadę dożynkową, której towarzyszył różnorodny program artystyczny i degustacje na stoiskach sołectw i kół gospodyń. Swoją prezentację na scenie miała również gryficka kapela ludowa „Przepióreczki”, która zagrała nie tylko na otmuchowskich dożynkach, ale także na koncercie charytatywnym w pobliskiej miejscowości.

Jesteśmy szczęśliwi, że nasza współpraca kiełkuje jak dobre ziarno. Po wakacyjnej wymianie dzieci z Otmuchowa i Gryfic, przyszła pora na nasze koła gospodyń. Mamy nadzieję na dalszą wymianę doświadczeń i wspólne projekty z udziałem zewnętrznego dofinansowania, które pozwolą nam na promowanie naszych lokalnych i regionalnych specjalności i tradycji – mówiła Marzena Domaradzka, wiceburmistrz Gryfic.

Podobnego zdania był Jan Woźniak, burmistrz Otmuchowa.

Cieszymy się, że możemy po raz kolejny się spotkać i tworzyć nowy rozdział naszej partnerskiej współpracy. W czerwcu, przypomnę podpisaliśmy wspólnie z Burmistrzem Gryfic Andrzejem Szczygłem porozumienie o współpracy, tym razem mogliśmy gościć delegację z kołami gospodyń wiejskich. Jesteśmy radzi, że Panie z Gminy Gryfice mogły nawiązać kontakty i wymienić się doświadczeniami z naszymi kołami, które co roku tak licznie biorą udział w otmuchowskim Święcie Plonów – dodał włodarz.

Poprzedni artykułSesja Rady Powiatu Gryfickiego. Nieudane głosowanie na przewodniczącego
Następny artykułTrwa rekrutacja wolontariuszek i wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dołącz już dziś!