Narodowe Święto Niepodległości jest świętem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległość w 1918r. po zakończeniu I wojny światowej. Polska po 123 latach zaborów, walki z germanizacją i rusyfikacją, odzyskuje niezależność i suwerenność.

Święto 11 listopada zostało ustanowione w 1937 roku – w II Rzeczpospolitej Polskiej, do kalendarza świąt państwowych powróciło w 1989r. wraz z powstaniem III Rzeczypospolitej.

11 listopada 1918 r. do Polski z więzienia w Magdeburgu powrócił Józef Piłsudski. Już następnego dnia Rada Regencyjna przekazała mu władzę zwierzchnią nad wojskiem oraz misję utworzenia Rządu. Kolejne dni to równoczesna walka z wycofującymi się wojskami zaborców i tworzenie struktur państwowości. W końcu listopada Józef Piłsudski obejmuje urząd Naczelnika Państwa z zadaniem utwierdzenia państwowości polskiej na mapie Europy i świata. Zwycięskie powstania na Śląsku i w Poznaniu, poszerzanie granic oraz walka z bolszewikami w 1920r. utwierdziło pozycję Piłsudskiego jako przywódcę narodu. Na cześć jego przyjazdu do Polski i rocznicy rozejmu w Compiegne, 11 listopada jest datą Narodowego Święta Niepodległości.

Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Belwederem przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

11 listopada we wszystkich gminach, powiatach oraz miastach wojewódzkich organizowane są koncerty, biegi, wykłady i inscenizacje patriotyczne. Tak też i będzie w powiecie gryfickim, we wszystkich szkołach, na głównych placach odbędą się uroczystości upamiętniające tamte chwile i podkreślające naszą polskość. Młodzież na z Gryfic, Trzebiatowa, Płotów, Brojc, Rewala i Karnic, apelach szkolnych przypomina pieśni patriotyczne z tamtego okresu, przybliża historię naszych przodków, którzy walczyli o niepodległość.

 

Poprzedni artykułZaproszenie na występ Neonówki
Następny artykułVII Gryficki Bieg Niepodległości za nami!