Urząd Marszałkowski wraz ze społecznymi partnerami zaplanował na przełomie listopada i grudnia szereg wydarzeń związanych z szeroko rozumianymi kwestiami praw człowieka. Podczas obchodów  mieszkanki i mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mogli wziąć udział w warsztatach, kawiarenkach obywatelskich  i ciekawych dyskusjach. 8 grudnia zostanie wręczona nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla Obrońcy/Obrończyni Praw Człowieka.

– Ochrona i szacunek należą się każdemu, bez względu na rasę, płeć, pochodzenie, przekonania. Z tego względu zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, które kierują uwagę i wzmacniają świadomość mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego na szeroko rozumiane kwestie praw człowieka. Wraz z organizacjami pozarządowymi, chcemy wspierać działania przyczyniające się do budowania świadomego i tolerancyjnego społeczeństwa obywatelskiego. Zapraszamy serdecznie Państwa do przyłączenia się do wspólnych obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zaplanowane działania odbywać się będą w okresie od 16 listopada 2022 r., w którym to dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji aż do 10 grudnia 2022 r. ustanowionego Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

8 grudnia 2022 r. poznamy – podczas uroczystej gali – poznamy Obrońcę/Obrończynię Praw Człowieka. To specjalna nagroda przyznawana od ubiegłego roku przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza za działalność na rzecz szeroko rozumianych praw człowieka.

Wyróżnienie otrzymać może osoba (lub grupa osób), która swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka np. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla, wolności zgromadzeń itp. W ubiegłym roku, pierwszą statuetkę, symbolizującą zerwane kajdany, otrzymał Szymon Osowski, szczecinianin, prawnik, prezes Zarządu oraz dyrektor ds. strategicznych postępowań sądowych i edukacji prawnej Sieć Obywatelskiej Watchdog Polska, wieloletni działacz na rzecz transparentności prawa i budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Kalendarz wydarzeń:

– „Fika filozofuje. Wolność. Równość. Różnorodność” to cykl czterech spotkań warsztatowych z młodzieżą obejmuje zagadnienia związane z prawami człowieka, prawami kobiet, prawami mniejszości, równym traktowaniem, wielokulturowością, różnorodnością, innością, wolnością, demokracją i odpowiedzialnością. W rozważaniach i zadaniach warsztatowych towarzyszyć nam będzie literatura dla dzieci i młodzieży poświęcona poruszanym zagadnieniom. Owocem warsztatów będzie brulion „ABC Idei“, w którym uczestnicy będą notować własne przemyślenia.

Prowadzące: Katarzyna Ciarcińska oraz Małgorzata Narożna.

Rekrutacja: Młodzież w wieku 12-14 lat (VI-VIII klasa szkoły podstawowej) dyspozycyjnej w SOBOTY – 19, 26 listopada oraz 3,10 grudnia 2022 w godzinach: 11:00 – 13:00, ZAPISY: fika.szczecin@gmail.com
– Wydarzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, obchodzony 20 listopada jako Dzień Konwencji o Prawach Dziecka. Będzie to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem: przeciwdziałaniem przemocy emocjonalnej, fizycznej i seksualnej oraz zaniedbań i niewłaściwej opieki wobec dzieci. Wydarzenie organizowane przez Fundację Motywacja i Działanie, na które będą składać się stoiska dostosowane do wieku odbiorców tj. uczniów i uczennic z poziomu szkoły podstawowej przygotowane zostaną w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. kpt. ż. w. Mamerta Stankiewicza w Świnoujściu.
Wydarzenie planowane jest w sobotę, 19 listopada 2022 r.  w godzinach od 10.00 do 14.00 (impreza towarzysząca).

– Kawiarenka prawna  dla młodzieży w Szczecinku, sobota 19.11.2022r. godz. 11.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Armii Krajowej 29. Z udziałem szczecineckich harcerzy. Organizator: Fundacja Edukacja – Równość – Aktywność – Dialog Era Dialogu w Koszalinie  (impreza towarzysząca).

– Kawiarnia obywatelska pt. „Nie oceniaj pomóż – reaguj na przemoc!”, Gryfice, poniedziałek 21.11.2022, ul. Niepodległości 48, Restauracja Pan Piero, godz. 17.00-18.00. Organizator Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet. (impreza towarzysząca).
– Kawiarnia obywatelska pt. Kobieca siła i moc w Kołach Gospodyń Wiejskich, Rościno, środa 23.11.2022, Świetlica, godz. 17.00-18.00, Organizator Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet. (impreza towarzysząca).

– Konferencja wojewódzka dla przedstawicieli gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i pełnomocników ds. uzależnień z terenu województwa zachodniopomorskiego, Konferencja odbędzie się 25 listopada 2022 r. godz. 10.00 -15.00 w Urzędzie Marszałkowskim.

– Nie bądź OFIARĄ, nie musisz się na to GODZIĆ! Żyj w harmonii ze sobą. Wydarzenia realizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz harmonii społecznej w Policach, piątek 25.11.2022 godz. 17.00 w Policach w siedzibie stowarzyszenia.

– Forum Samorządów Równych Szans – czwartek, 8 grudnia 2022 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Zachodniopomorskiego, ul. Piłsudskiego 70, Szczecin.

– Gala obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim z wręczeniem nagrody Marszałka Województwa dla Obrońcy/Obrończyni Praw Człowieka. Czwartek, 8 grudnia 2022 r. , Szczecin Galeria O.

DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA
Foto: wzp
Poprzedni artykułJubileuszowe spotkanie w TOK
Następny artykułXIV Konwój Pomocników Świętego Mikołaja w Gminie Rewal