Pomorze Zachodnie wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie oraz Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym Województwa Zachodniopomorskiego promować będzie bezpieczny wypoczynek i naukę udzielania pierwszej pomocy.
Nie zabraknie akcji informacyjnych na plażach, kąpieliskach i basenach. Zaplanowano między innymi pokazy profesjonalnego ratownictwa wodnego.
Głównym celem przygotowanych działań jest uwrażliwienie turystów i mieszkańców na podstawowe zasady związane z bezpiecznym wypoczynkiem w regionie, szczególnie nad wodą.
– Nasza akcja to dobry przykład współpracy kilku podmiotów na rzecz bezpieczeństwa w województwie. Kontynuujemy ubiegłoroczną kampanię i wraz z zachodniopomorskimi służbami będziemy głośno mówili o zagrożeniach wynikających z używania alkoholu i środków odurzających. Promować też będziemy naukę udzielania pierwszej pomocy – powiedział Olgierd Geblewicz.
O zasadach wypoczynku nad wodą informować będą ratownicy WOPR WZ, którzy nie ukrywają:
– ten sezon nie będzie należeć do łatwych. Ratownicy w ramach zaplanowanych działań prowadzić będą między innymi pokazy profesjonalnego ratownictwa wodnego, w tym symulacje pozorowanego wypadku tonięcia.
– Zbliżający się sezon kąpielowy zapowiada się jako bardzo ciężki. Zauważamy, że turyści dystansując się, wybierają obszary wodne mało odwiedzane i odosobnione, „dzikie kąpieliska”. Miejsca oddalone od stanowisk ratowniczych, gdzie dotarcie ratowników będzie zajmowało więcej czasu. Akcja taka jak ta, ma na celu przypominanie o zasadach bezpieczeństwa i świadomym korzystaniu z obszarów wodnych. Dzięki niej wszyscy, mam nadzieję będziemy mieli mniej pracy – mówi Apoloniusz Kurylczyk – wiceprezes zachodniopomorskiego WOPR.
Podobnie jak rok wcześniej, uwagę wypoczywających mają zwrócić bezpłatnie rozdawane gadżety: piłki plażowe (1.000 szt.), jednorazowe alkotesty (3.500 szt.), breloczki z maseczką do resuscytacji z jednorazowymi rękawiczkami (2.000 szt.). Otrzymać je będzie można podczas akcji informacyjnych WOPR na plaży czy podczas rutynowych kontroli policji.
Działania informacyjne prowadzone będą także podczas kontroli drogowych.
– W związku z okresem wakacyjnym, policjanci ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością ruchu drogowego. Naszym priorytetem będzie ujawnianie wykroczeń związanych z najczęstszą przyczyną powstawania wypadków drogowych, tj. przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami w stosunku do pieszych uczestników ruchu drogowego, a także kontrola motocyklistów. Szczególną uwagę będziemy zwracać na stan techniczny autobusów przewożących dzieci do miejsc wypoczynku. Zachęcamy do korzystania z tras alternatywnych prowadzących do miejscowości nadmorskich. Kontynuujemy także publikację Policyjnej Mapy Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym – Wakacje 2020, która w roku ubiegłym spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Każdego dnia mapa ta będzie aktualizowana o nowe zdarzenia drogowe z tragicznym w skutkach zakończeniem. Mapa ma na celu skłonienie do refleksji każdego użytkownika drogi oraz zachęcenie mediów do szeroko pojętej dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Szczecinie podinsp. Dariusz Mejer.
Profilaktyka jest wciąż najważniejsza, dlatego o rozwagę apeluje też Wydział Prewencji KWP w Szczecinie.
– Pamiętajmy, że podczas wolnego czasu spędzanego nad wodą należy zachować szczególną ostrożność, rezygnując z brawury i przeceniania swoich umiejętności pływackich. Dzięki zdrowemu rozsądkowi unikniemy tragedii związanej z utonięciami w akwenach, które w każde wakacje zbierają śmiertelne żniwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – podkreślają policjanci.
Jak co roku działania profilaktyczne prowadzić będzie także Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego. Przygotowano plakaty „Bezpieczna wieś przyjazna dziecku”. Kontynuowana będzie też wspólna akcja z siecią sklepów Netto Polska, która ma podnieść świadomość na temat tragicznych skutków, jakie może nieść pozostawienie dziecka zamkniętego w samochodzie w upalny dzień.
Źródło: UM WZP