Dziś o godz. 13:00 na Placu Zwycięstwa w Gryficach odbędzie się protest restauratorów, gastronomików, hotelarzy i firm eventowych pod nazwą „Puste krzesła”. Gastronomia i hotelarstwo to działy gospodarki, które – jak ocenili specjaliści – najbardziej ucierpiały w obecnym kryzysie.

„Puste krzesła” czyli „Leehre Stühle” to protest niemieckich restauratorów, gastronomików, hotelarzy i firm eventowych, przeprowadzany w niemal wszystkich większych miastach Niemiec. Na głównych placach, pod ratuszami rozstawiane były puste krzesła, z nazwami restauracji, pubów, hoteli i firm. Przedsiębiorcy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę rządu na brak rozwiązań dla branży, a przede wszystkim – na brak określenia ram czasowych, potrzebnych do przygotowania dalszego biznesowego planu działania.

Protest przyniósł oczekiwany efekt: rząd niemiecki zaczął rozmawiać o obu branżach i szukać dodatkowych rozwiązań. Padła propozycja koalicji rządzącej, by obniżyć VAT w restauracjach i punktach gastronomicznych. Więcej pieniędzy zostawać będzie w kieszeniach właścicieli punktów.

Czy taki protest jest możliwy w Polsce? Czy przyniósłby efekt jak w Niemczech?

protest
„Puste krzesła” protest gastronomików i hotelarzy w Gryficach.
Poprzedni artykułBranża turystyczna a epidemia koronawirusa. Czy ruszy od połowy maja?
Następny artykułKoronawirus. Powiat gryficki bez nowych przypadków. Zachodniopomorskie z 13 zakażeniami