Pierwszy Gryficki Festiwal Szachowy za nami! To było osiem dni pełnych szachowych wrażeń, wyzwań i nowych doświadczeń. W ubiegłą niedzielę, 15 września, rozegrał się ostatni turniej: Turniej Rapid Open, czyli szachów szybkich (10’+5”). Zobacz, jak poradzili sobie uczestnicy!

W niedzielnym turnieju szachów szybkich wzięło udział 24 uczestników, w tym 23 z rankingiem FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej – ranking zdobywa się, rozgrywając partie turniejowe z zawodnikami już sklasyfikowanymi, przy czym dany turniej musi być zgłoszony do Federacji). Wśród startujących znalazły się tylko dwie kobiety – co warto by zmienić przy kolejnej edycji Gryfickiego Festiwalu Szachowego. Zatem, panie – serdecznie zachęcamy do trenowania królewskiej gry!

Najstarszym zawodnikiem był pan Michał Nowy (ur. w roku 1936), najmłodszym zaś – Kamil Łabędzki (ur. w 2007 r.). Turniej przysporzył więc okazji do wymiany doświadczeń osób z różnych pokoleń. To niewątpliwa wartość dodana całego przedsięwzięcia.

Po pełnych emocji dziewięciu rundach na podium Turnieju Rapid Open znaleźli się:

  1. Sebastian Matul z klubu UKSz Skoczek Choszczno
  2. Arkadiusz Piotrowski z SSz Modus Warszawa
  3. Jakub Kubiak z UKS Szach Gryfice

Pan Sebastian Matul wygrał 7 z 9 rund. Zdobył 7,5 punktu. Co ciekawe, zwycięzcę turnieju pokonał tylko jeden z młodszych zawodników – 14-letni Paweł Kossowski z KSz Gryf Szczecin (który zajął 7 miejsce). W ostatniej rundzie natomiast zwycięzca Rapid Open zremisował z panem Bronisławem Piotrowskim z UKSz Skoczek Choszczno. Pan Bronisław uplasował się tuż za podium, na “nieszczęśliwym” czwartym miejscu. Zwycięzca I Gryfickiego Festiwalu Szachowego, gryficzanin Jakub Kubiak uplasował się na najniższym stopniu podium.

Niedzielny Turniej Szachów Szybkich został zgłoszony do FIDE, co oznacza, że zawodnicy walczyli również o punkty do rankingu światowej federacji.

Poniżej zamieszczamy wyniki końcowe niedzielnego turnieju. Gratulujemy i życzymy wszystkim zawodnikom wielu udanych startów i jeszcze więcej satysfakcji z gry i z rozwijania swoich umiejętności! Do zobaczenia za rok!