Sen jest kluczowy w procesie regeneracji naszego organizmu, ale do dyspozycji mamy inne metody, które pozwolą nam odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił. Wśród nich są drzemka, medytacja i NSDR.

Drzemka ma moc

Popołudniowa drzemka to świetny sposób na szybką regenerację organizmu w ciągu dnia
Popołudniowa drzemka to świetny sposób na szybką regenerację organizmu w ciągu dnia

Drzemka, trwająca 20 lub 30 minut, a nawet godzinę, może być bardzo korzystna dla wielu ludzi. Nie jest niezbędną częścią dnia, ale wiele osób odczuwa popołudniu zmęczenie, ma problemy z koncentracją i czuje spadek energii. To naturalna część naszego rytmu okołodobowego. Po porannej ekspozycji na światło i wynikającym z niej skoku kortyzolu, pobudzającym nasz organizm do działania, około 14.00, 15.00 lub 16.00 następuje spadek niektórych funkcji organizmu. Metabolizm jest wolniejszy, spada uwaga i zdolność do uczenia się. Wieczorem nasz organizm znów przyspiesza, aby finalnie wyciszyć się przed nocą.

Dla wielu ludzi popołudniowa drzemka jest doskonałym sposobem na regenerację. Zdarza się jednak, że niektórzy, zaraz po przebudzeniu się z drzemki, czują się rozbici. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nie spali oni w nocy tak dobrze lub tak długo jak powinni. Dlatego w czasie drzemki zapadają w głębokie fazy snu, jak REM, zatem po obudzeniu czują się oszołomieni i zdezorientowani. Drzemka jest więc świetna, ale nie dla każdego. Podobnie jak kawa, która niektórych pobudza do działania, a na innych nie działa. Musimy więc sami ocenić, czy drzemka jest dla nas sposobem na regenerację organizmu w czasie dnia, czy nie.

Joga snu i hipnoza

Joga nidra, czyli joga snu
Joga nidra, czyli joga snu

Innym sposobem na przeniesienie ciała i umysłu w stan głębokiego relaksu jest praktyka jogi nidra, czyli jogi snu. To rodzaj medytacji, trwającej 10, 30 lub 60 minut, w trakcie której następuje zahamowanie funkcji układu współczulnego (sympatycznego) oraz aktywizacja układu przywspółczulnego (parasympatycznego), który odpowiada za odpoczynek i uspokojenie organizmu. Oznacza to m.in. zmniejszanie siły skurczu serca i spadek ciśnienia krwi oraz szybszy metabolizm. Praktykując jogę nidra nasz organizm odpoczywa i regeneruje się.

Joga nidra jest szczególnie polecana osobom, które mają problem z zasypianiem, także wtedy jeśli trudności z zapadnięciem w sen są sporadyczne. Zdarza się, że w szczególnie stresujący lub pracowity dzień jest nam trudno zasnąć. W takiej sytuacji medytacja i joga nidra są szczególnie pomocne.

Kolejną metodą wprowadzającą organizm w stan głębokiej relaksacji są techniki stosowane w hipnozie. Są one przydatne nie tylko w bezsenności. Stanowią też jedną z terapii wykorzystywanych w leczeniu wielu chorób.

Jogę nidra i hipnozę można praktykować codziennie, o dowolnej porze dnia i nocy. Każdy moment jest dobry, aby uruchomić wewnętrzny mechanizm treningowy, dzięki któremu sami szkolimy swój układ nerwowy jak wyjść ze stanu podwyższonej aktywności, której nie chcemy, do głębokiego relaksu, którego pragniemy. To jest możliwe, bo przecież w Sylwestra możemy bawić się całą noc, chociaż nie jest to łatwe, bo rządzi nami rytm okołodobowy, wskazujący nam kiedy mamy spać, a kiedy obudzić się i działać.

W jodze nidra, hipnozie i medytacji do dyspozycji mamy szereg ćwiczeń, zwłaszcza oddechowych, z akcentem na wydechy, które pozwalają nam wykorzystywać ciało do kontroli naszego umysłu. Dzięki temu możemy łatwiej uspokoić się, zrelaksować i zasnąć.

Techniki relaksacyjne mają wiele korzyści dla naszego zdrowia
Techniki relaksacyjne mają wiele korzyści dla naszego zdrowia

NSDR

Najnowsza metoda totalnego wyciszenia to NSDR (non-sleep deep rest), czyli głęboki relaks bez snu i sposób na reset organizmu bez zapadania w sen. NSDR resetuje zdolność odbierania bodźców zewnętrznych i pozwala na pełne wyłączenie się. Służą temu ćwiczenia oddechowe i specjalne techniki relaksacyjne i medytacyjne. Regularne praktykowanie NSDR wzmacnia stabilność emocjonalną, a także ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu.

Sposobów na osiągnięcie stanu odprężenia, uspokojenia i wyciszenia jest wiele. Niektóre z nich, jak drzemka czy medytacja, są znane i praktykowane od wielu lat. Inne, jak NSDR, dopiero zyskują popularność, a neurolodzy wieszczą im świetlaną przyszłość w świecie zdrowia i wellness.

*****

Zapamiętaj! Jak możesz zregenerować swój organizm podobnie jak w czasie snu, ale nie zasypiając?

  1. Zrób krótką drzemkę po południu.

  2. Ćwicz jogę nidra.

  3. Medytuj.

Poprzedni artykułKacper Karwowski drugi na Memoriale Jana Maciei!
Następny artykułLetnia Akademia Instrumentów Dętych RSL zaprasza do siebie!