Szpital „Zdroje” ma nową pracownię. To doskonale wyposażona Pracownia Rezonansu Magnetycznego. Otwarcie medycznej przestrzeni z szerszym i bardzo cichym rezonansem odbyło się w czwartek, 12 stycznia 2023 roku.

W uroczystości uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, a także byli pacjenci placówki: Lilianna Urbańska – najmniejszy wcześniak w historii szpitala „Zdroje”, o którego życie i zdrowie specjaliści  walczyli wykorzystując sprzęt darowany przez Fundację WOŚP oraz Igor Soliński, u którego neurochirurdzy przeprowadzili pierwsze w Polsce robotycznie asystowane wszczepienie elektrod stereo-EEG do mózgu, dzięki wykorzystaniu unikalnej aparatury również przekazanej przez Orkiestrę.

Pracownia Rezonansu Magnetycznego jest nową w strukturach organizacyjnych szpitala „Zdroje”. Jej utworzenie było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Urzędu Marszałkowskiego. Całość inwestycji kosztowała ponad 10 mln zł.

Chciałbym podziękować w imieniu pacjentów za dzisiejszy sprzęt i za ten, który otrzymaliśmy wcześniej. Dziękuję wszystkim ludziom o wielkich sercach, którzy po raz 31 będą zbierać do puszek pieniądze na orkiestrę. Dziś widać, że dobro wraca w postaci sprzętu. Wyposażenie o największej wartości w regionie trafiło właśnie do szpitala w Zdrojach, dedykowanego leczeniu dzieci. Zachęcam do udziału w aukcjach na Pomorzu Zachodnim, a potem w festiwalu Pol’and”Rock, który na stałe zagościł w regionie, z czego się bardzo cieszymy – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Zakup urządzeń i aparatury do Pracowni Rezonansu Magnetycznego, w kwocie 7,1 mln zł, sfinansowany został ze środków pochodzących z 29. finału WOŚP.

Dosłownie chwilę temu witaliśmy na Pomorzu Zachodnim piękny kolorowy pociąg w barwach orkiestry, a teraz jesteśmy, by nacieszyć się podarowanym sprzętem. To ogromna inwestycja WOŚP. Czujemy wielką odpowiedzialność, bo dysponujemy pieniędzmi społecznymi. To niezwykle ważne, bo wasze pieniądze wrzucane do skarbonek wracają do was. My nie kupujemy ceny, my kupujemy jakość. Potrafimy negocjować dobre ceny za najlepszy sprzęt. Jeśli kupujemy respiratory, to prawdziwe, mają gwarancję, serwis, części i działają. Są tańsze niż te kupione niedawno za publiczne pieniądze. Opieramy się na społeczeństwie obywatelskim, pomagając sobie pokazujemy, że jesteśmy państwem demokratycznym. Tylko w tym szpitalu jest 1291 urządzeń, rozliczonych co do grosza. Te grosze są, nie znikają – powiedział prezes WOŚP Jurek Owsiak.

Sercem pracowni jest nowoczesny aparat Siemens Magnetom Sola – 1,5 teslowe urządzenie, które wraz z dodatkowymi funkcjami, w jakie zostało wyposażone, czyni je unikalnym w skali całego regionu, a nawet w kraju. Rezonans. ma zredukowany hałas o 70% w porównaniu do tradycyjnych urządzeń, a tuba, do której wjeżdża pacjent ma większą od standardowych średnicę, wynoszącą 70 cm. Fundacja WOŚP przekazała też do nowej pracowni aparat do znieczulania dzieci i kardiomonitor jezdny – urządzenia specjalnie dostosowane do pracy w środowisku pola magnetycznego.

Cicho pracujący sprzęt umożliwi to badanie np. noworodków w trakcie snu – przyznała lekarz kierująca Zakładem Diagnostyki Obrazowej Szpitala „Zdroje” Małgorzata Rutkowska. – Będziemy mogli również przeprowadzać minimalnie inwazyjne laserowe usuwanie ognisk chorobowych położonych w głębokich strukturach mózgu – dodał neurochirurg prof. Leszek Sagan.

Otwarcie pracowni nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Dotacja w wysokości blisko 3 mln zł pozwoliła m.in. na rozbudowę istniejącego budynku pod kątem dostosowania go do potrzeb nowej pracowni, przeprowadzenie dodatkowych prac remontowych w dotychczasowych pomieszczeniach Zakładu Diagnostyki Obrazowej, modernizację sieci instalacji oraz budowę klatki Faradaya – zaznaczył dyrektor placówki w Zdrojach Łukasz Tyszler.

Rezonans magnetyczny to już kolejny sprzęt od Fundacji WOŚP dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala „Zdroje”. W 2019 roku Orkiestra przekazała tu tomograf komputerowy i aparat RTG, a rok później darowała także nowoczesny aparat do USG. Aparatura medyczna z charakterystycznym czerwonym serduszkiem fundacji służy również w innych szpitalnych pracowniach – Rentgenodiagnostyki Ogólnej, Ultrasonografii i Tomografii Komputerowej.

Dodatkową atrakcją jest mural na ścianach korytarza Zakładu Diagnostyki Obrazowej, wykonany dzięki prywatnemu sponsorowi przez znanego polskiego malarza street-artowego Cukina, a także bajkowo zaaranżowane przez WOŚP pomieszczenia pracowni diagnostycznych RM, TK i RTG.

 

Sprzęt przekazany przez WOŚP dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala „Zdroje”. Statystyka:

 • 2019 rok – Pracownia Tomografii Komputerowej i Rentgenodiagnostyki
  Tomograf komputerowy 64-rzędowy – 2 639 000 zł
  Aparat RTG – 1 070 000 zł
 • 2020 rok – Pracownia Ultrasonografii
  Aparat USG z dodatkowym wyposażeniem – 262 467,79 zł
 • 2022 rok – Pracownia Rezonansu Magnetycznego
  Rezonans magnetyczny – 6 700 000 zł
  Kardiomonitor na podstawie jezdnej do pracy w środowisku rezonansu – 227 286 zł
  Aparat do znieczulenia dzieci w środowisku rezonansu – 170 640 zł
  Suma łącznie – 11 069 393,79 zł.
Poprzedni artykułRowerzystów coraz więcej – rekordy w Świnoujściu
Następny artykułTurniej piłki ręcznej w Gryf Arenie