Pisaliśmy ostatnio o tajemniczej budowie, która już jest mniej tajemnicza, a ma miejsce w Parku Miejskim w Gryficach na tzw. wysepce tuż przy moście prowadzącym do parku. Już wiemy, że będzie to Centrum Informacji Przyrodniczej.

O dodatkowe informacje zwróciliśmy się do Wód Polskich w Szczecinie i trzeba powiedzieć, że nadzwyczaj szybko otrzymaliśmy wyczerpujące dane, za co dziękujemy.

Prowadzona obecnie przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Gryficach budowa Centrum Informacji Przyrodniczej w Gryficach nad rzeką Regą stanowi element projektu pod nazwą LIFE+REGA „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”. Inwestycja jest realizowana dzięki środkom własnym Wód Polskich oraz współfinansowaniu ze środków europejskich przez Komisję Europejską oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt realizacji inwestycji wynosi ponad 20 mln złotych, z tego budowa Centrum to nieco ponad 600 tys. zł.

Program LIFE+ dla rzeki Regi jest programem proekologicznym, mającym na celu przywrócenie możliwości migracji ryb dwuśrodowiskowych, szczególnie łososi oraz troci wędrownej, a także innych organizmów wodnych. Rega zostanie „otwarta” dla ryb od samego ujścia do Morza Bałtyckiego w Mrzeżynie, aż do źródeł wraz z dopływami (np. rzeki Ukleja, Gardominka, Stara Rega i inne). Głównym zadaniem projektu jest wykonanie 23 przepławek, umożliwiających rybom idącym na tarło ominięcie budowli piętrzących, znajdujących się na ich trasie, które do tej pory stanowiły dla nich przeszkody nie do przejścia. Rega, będzie trzecią co do wielkości polską rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego i drugą rzeką naszego województwa, posiadającą unikalne warunki do bytowania i tarła ryb, których wykorzystanie zostało już w dużym stopniu przywrócone. W ramach projektu zostanie lub zostało już wykonane ponad 12 000 m2 tarlisk dla ryb, 2 urządzenia do monitoringu zachowań ryb oraz 4 urządzenia do kierowania ryb, tzw. bariery, zabezpieczające je przed wpływaniem do istniejących elektrowni wodnych i możliwością zranienia przez turbiny. Niemal 47 km brzegów wzdłuż brzegów Regi i jej dopływów zostanie obsadzone drzewami.

Centrum Informacji Przyrodniczej służyć będzie głównie do zbierania informacji o migracji ryb i innych organizmów w Redze oraz do ich dalszego udostępniania. Będzie to realizowane przy udziale partnerów Projektu, m. in. NFOŚiGW, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi, ENEA Wytwarzanie, jednostek samorządu terytorialnego – Gminy Gryfice i Gminy Łobez, a także lokalnych szkół i innych organizacji pozarządowych z regionu. Wykorzystanie Centrum przyczyni się do propagowania działań prośrodowiskowych zarówno w Gryficach jak i na całym obszarze działania Zarządu Zlewni. Zakończenie całego zadania LIFE+REGA planowane jest na czerwiec 2022 r.” – odpowiedział nam Michał Kaczmarek, Rzecznik Prasowy Wód Polskich w Szczecinie.

centrum informacji gryfice
Prowadzona obecnie przez PGW Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Gryficach budowa Centrum Informacji Przyrodniczej w Gryficach nad Regą stanowi element projektu pod nazwą LIFE+REGA.
Poprzedni artykułUroczystości dożynkowe w Płotach i Brojcach
Następny artykułMKS Sparta Gryfice dla Jasia Stawickiego