XXIV sesja gryfickiej Rady Miejskiej odbyła się we wtorek 25 sierpnia, a miała miejsce w Gryfickim Domu Kultury. Jak zwykle początek obrad to sprawy regulaminowe. W sesji uczestniczyło 18 radnych, więc podejmowane uchwały miały umocowanie prawne.
Po omówieniu tematów technicznych radni przeszli do realizacji porządku obrad. Zmiany w budżecie gminy na 2020 rok dotyczyły głównie przeniesień środków, a wśród nich między innymi z Zespołu Placówek Oświatowych na konto Szkoły Podstawowej w Trzygłowie, w celu remontu posadzki w sali gimnastycznej. W związku z przesunięciami zmieniły się kwoty zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków. Deficyt gminy opiewa na kwotę 6 mln złotych. Zarówno zmiany w budżecie, jak i zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Gryfice zostały mocą uchwały przyjęte.
Aktem prawnym, jakim jest uchwała, radni udzielili pomocy finansowej dla Powiatu Gryfickiego na realizację zadania pod nazwą „Remont DP 3137Z Rzęsin – Baszewice, na odcinku 3,8 km Rzęsin – Trzygłów, w kwocie do 564 tys. złotych.
Również mocą uchwały udzielono pomocy finansowej dla powiatu na zadanie pod nazwą „Remont DP 3116Z Górzyca – Borzęcin do kwoty 140 tys. złotych. Jednocześnie uznano, że zasady rozliczenia udzielonej pomocy zawarte zostaną w stosownym porozumieniu.
Przy procedowaniu punktów o pomocy finansowej radny Leszek Droździel zaproponował, aby na przyszłość przedstawiciel instytucji zwracającej się o pomoc finansową, osobiście przedstawił radzie temat, na który pomoc jest udzielana.
Kolejna inwestycja, na którą gmina udzieli pomocy, tym razem rzeczowej, jest chodnik w stronę miejscowości Smolęcin oraz nowego cmentarza. Powiat wykona zadanie, a gmina w ramach współpracy dostarczy materiał na kwotę 13.281 złotych.
W dalszej części obrad radni podjęli uchwałę określającą średnią cenę jednostkową paliwa w Gminie Gryfice w roku szkolnym 2020-2021.
- 4,37 olej napędowy
- 4,36 benzyna
- 2,09 auto gaz
Ustalono również miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na minimum 50 metrów od placówek oświatowych, wychowawczych, kościołów i cmentarzy.
Podjęto też kilka uchwał w sprawie zbycia lub dzierżawy nieruchomości gruntowych.
Podczas sesji mocą uchwały nadano także nazwy urzędowe kilku ulicom w Gminie Gryfice. W obrębie nr 6 miasta Gryfice mamy teraz ulicę Panoramiczną, w obrębie nr 9 ulice Błękitną i Koralową, w obrębie Borzyszewo ul. Sasankową, natomiast w obrębie Rzęskowo Bocianią. Dokładne lokalizacje ulic zostaną opracowane i opisane.
W wolnych wnioskach i zapytaniach radni poprosili burmistrza Andrzeja Szczygła o informację na temat finansowych skutków koronawirusa dla budżetu gminy.
Okazało się, że w wyniku podjętych uchwał pomocowych w temacie podatków, wsparcia dla służb, zakupów środków ochrony osobistej, dezynfekcji oraz innych działań wspomagających w pierwszym półroczu straty wyniosły 433.699 złotych, za drugie półrocze 18 tys. złotych. Utracone wpływy z powodu podatków CIT i PIT wyniosły 941.294 złote. W sumie budżet gminy stracił sporo ponad milion złotych, ale wzrost dochodów z podatków już widoczny w drugim półroczy sprawia, że te realne straty zamkną się kwotą około pół milion złotych.
W dalszej części przewodniczący Rady Tomasz Kaszlej zadał pytanie dyrektorowi ZUK czy prawdą jest, ze w nowym obiekcie sanitarnym na gryfickim stadionie źle ułożona jest podłoga i w związku z tym podczas kąpieli zawodnicy stoją w wodzie, która nie spływa. Stanisław Hołubczak zaprzeczył, powiedział, że nie jest to prawdą, a z drobnymi problemami, jakie tam występują ZUK da sobie radę.
O parkingach wokół Placu Zwycięstwa oraz wniosku Związku Sybiraków, napiszemy w oddzielnych materiałach.
Trzeba tylko dodać, że sesja przebiegała bardzo sprawnie, widać było pracę radnych w komisjach, ponieważ byli przygotowani i procedowanie kolejnych uchwał nie stanowiło problemu.