Jeszcze w czerwcu br. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego uruchomi dodatkowe środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z przeznaczeniem na pomoc przedsiębiorcom oraz wsparcie dla jednostek ochrony zdrowia. Unijne pieniądze pozwolą rozszerzyć Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy o kolejne narzędzia, które pomagają w przeciwdziałaniu oraz minimalizowaniu skutków pandemii COVID-19 na Pomorzu Zachodnim.
Dla przedsiębiorców
Do dotychczasowej oferty dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli wskutek pandemii COVID-19, koncentrującej się na pożyczkach płynnościowych oraz dotacjach na utrzymanie miejsc pracy, dołączy dodatkowy mechanizm. Bezzwrotne granty będą mogły być przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego. Środki w przedziale od 7 do 160 tys. złotych – w zależności od wielkości firmy i okresu finansowania – pozwolą pokryć koszty bieżącej działalności przedsiębiorstwa i rozliczane będą w uproszczony sposób.
Wsparcie z poziomu regionalnego kierowane będzie do mikro- i małych firm, natomiast firmy średnie będą mogły starać się o pomoc, opartą na zbliżonych zasadach, w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Budżet tego mechanizmu w województwie zachodniopomorskim wyniesie około 50 mln złotych. Środki wygospodarowane zostaną w Regionalnym Programie Operacyjnym. Wsparcie powinno zostać uruchomione jeszcze w czerwcu. Obecnie trwają konsultacje ze środowiskiem zachodniopomorskich przedsiębiorców dotyczące szczegółowych parametrów wsparcia.
Dla ochrony zdrowia
Wsparcie dla służby zdrowia, która w walce z pandemią COVID-19 znajduje się na pierwszej linii frontu, stanowi zasadniczy element Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Dotychczas ponad 20 mln złotych, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego i środków województwa, wspomogło szpitale wojewódzkie, na których spoczywa główny ciężar stawienia czoła pandemii w regionie.
Wyposażenie służb medycznych i ratowniczych w sprzęt wspomagający skuteczne przeciwdziałanie pandemii będzie kontynuowane w ramach przygotowywanego właśnie konkursu na dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. O dofinansowanie środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych oraz niezbędnego sprzętu będą mogły ubiegać się wszystkie te jednostki ochrony zdrowia oraz jednostki ratownicze, które uczestniczą w zwalczaniu COVID-19. O wsparcie w konkursie, którego budżet szacowany jest na minimum 5 mln złotych, będą mogły starać się m.in. szpitale prowadzone przez lokalne samorządy.
– Staramy się jak najlepiej wykorzystywać środki Regionalnego Programu Operacyjnego do przeciwdziałania skutkom pandemii na Pomorzu Zachodnim. Otwarta postawa Komisji Europejskiej pozwala nam przeznaczać unijne pieniądze wszędzie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne i wypełnią te obszary, gdzie nie trafia wsparcie rządowe. Filarami Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego od początku było wsparcie dla ochrony zdrowia i oraz pomoc dla regionalnej gospodarki. Chociaż udało się dodatkowo zaoferować wsparcie dla placówek opieki społecznej – ich pracowników i podopiecznych. Teraz uruchamiamy kolejne pieniądze, które pozwolą prowadzić skuteczną walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami o zdrowie mieszkańców regionu i kondycję zachodniopomorskich firm – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Informacje o datach uruchomienia naborów wniosków w przypadku obu nowych form wsparcia oraz instytucjach, które będą je przyjmować, będą udostępniane w kolejnych tygodniach.
Źródło:UMWZ