W poniedziałek 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. W całym kraju z tej okazji odbywały się uroczystości upamiętniające ten dzień takie jak: marsze, apele, wieczornice, koncerty czy biegi. I w Powiecie Gryfickim nie zabrakło takich wydarzeń. Zobaczcie co wydarzyło się w miniony niepodległościowy weekend w naszym powiecie.

Gryfice

Obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęto w Gryficach już 10 listopada. Świętowanie zaczęto od uroczystej Mszy Świętej w Kościele WNMP z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanią Honorową wyznaczoną z 36. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Mrzeżynie. O oprawę muzyczną uroczystości zadbali młodzi wykonawcy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Red Swing Low oraz zespół „Cantabile”. Po nabożeństwie, korowód pocztów sztandarowych, samorządowców, przedstawicieli instytucji i organizacji oraz mieszkańców przemaszerował na Plac Zwycięstwa, gdzie wysłuchano Apelu Poległych, których uczczono salwą honorową. Delegacje za czele z burmistrzem Andrzejem Szczygłem oraz starostą Powiatu Gryfickiego Ryszardem Chmielowiczem, wspólnie z radnymi oraz przedstawicielami urzędu złożyły kwiaty pod pomnikiem pamięci.

Święto Niepodległości w Gryficach
Burmistrzem Andrzej Szczygieł oraz starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz, złożyli kwiaty pod pomnikiem pamięci w Gryficach.

Poniedziałkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic. Dzień rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny, w gryfickim kościele pw. WNMP w Gryficach. Jej uczestnicy następnie udali się pod Skwer Niepodległości, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości pod Głazem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło w tym miejscu nawiązań do Ojców Niepodległości, składania wieńców, zapalania światła pamięci. Spod głazu świętujący przeszli pod dwa murale – Mural Trzech Pokoleń oraz Mural Niepodległości (zlokalizowane na Skwerze Sybiraków i Kresowian), gdzie nastąpiło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”.

Święto Niepodległości w Gryficach
Uroczystości pod Głazem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gryficach w dniu 11.11.2019r.

Po zakończeniu tej części uroczystości rozpoczęła się jubileuszowa, X edycja Gryfickiego Biegu Niepodległości. Pogoda i biegacze dopisali. Na starcie biegu stanęły 264 osoby. Każdy z uczestników otrzymywał pamiątkowy medal oraz dyplom. Najlepsi w swoich kategoriach – puchary. Odbyło się również losowanie nagród dla biegaczy. Wszyscy uczestnicy mogli rozgrzać się jedząc pyszny żur. Poniżej nasza relacja z biegu.

X Gryficki Bieg Niepodległości – relacja

Gmina Rewal

W Gminie Rewal wrażeń było wiele. Był sport, rekreacja, śpiew, patriotyczne uniesienia, biesiady i promocja zdrowego stylu życia. Weekend Niepodległości rozpoczął się w sobotę w Pobierowie imprezą sportową „Sport dla Niepodległości”. Zaś w niedzielę 10 listopada z repertuarem patriotycznym wystąpił chór Amber Singers. Tegoroczny koncert był połączony z mszą świętą za ojczyznę. Po zakończeniu uczestnicy udali się pochodem do stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Tam czekała biesiada niepodległościowa, na której mieliśmy okazję podziwiać rekonstrukcję wydarzeń historycznych z 10 listopada 1918 r. 11 listopada mieszkańcy spędzili hartując ciało i ducha. Tego dnia odbyła się inauguracja sezonu morsowego w Gminie Rewal. Prawie 40 osób skorzystało z zimnej, bałtyckiej kąpieli.

Święto Niepodległości w Gminie Rewal
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rewalu.

Trzebiatów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. za Ojczyznę w sanktuarium Macierzyństwa NMP. Eucharystia rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie mieszkańcy oraz zaproszeni goście spotkali się przed Ratuszem Miejskim aby wziąć udział w dalszej części uroczystości. Wśród nich znaleźli się: przedstawiciele władz samorządowych gminnych oraz powiatowych, instytucji publicznych, służb mundurowych, placówek oświatowych, ugrupowań politycznych i poczty sztandarowe. Mieszkańcy również nie zawiedli a na ich twarzach można było odczytać uśmiech i patriotycznego ducha. Tego dni nie mogło zabraknąć żołnierzy z jednostki w Trzebiatowie, Mrzeżyna oraz przybyłych gości z Pruszcza. Pojawił się również Marszałek Piłsudski wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”.

Święto Niepodległości w Trzebiatowie
Marszałek Piłsudski wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” podczas Święta Niepodległości w Trzebiatowie.

Płoty

Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła Szablą odbierzemy…” Uroczyście odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego na mszy świętej w Kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego rozpoczął obchody Święta Niepodległości w Płotach. W uroczystościach brali udział m.in. Wicestarosta Powiatu Gryfickiego Waldemar Wawrzyniak, Burmistrz Płotów Radosław Mackiewicz, Przedstawiciele Gminy Płoty oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Po przemarszu na obelisk przy Urzędzie Miasta, przemówieniach oraz złożeniu wiązanek uroczysty korowód zaprowadził uczestników Święta na Występy w Hali „Rega Arena”. Kulminacyjnym punktem obchodów był Koncert „Dla Niepodległej” w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Płotów.

Koncert „Dla Niepodległej” w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Płotów.

Sołectwo Górzyca

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie przy Głazie Niepodległości mieszkańcy zaśpiewali hymn i złożyli wiązanki kwiatów. Wśród gości był Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł. List od Posła Michała Jacha odczytała Katarzyna Dyczyńska. Druga część część uroczystości odbyła się w świetlicy. Był poczęstunek i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i biesiadnych.

Święto Niepodległości w Górzycy
Święto Niepodległości w Sołectwie Górzyca.

Poprzedni artykułPraca: Zostań redaktorem portalu eGryfice.pl!
Następny artykułJuż po raz drugi w Gryficach zapłonęło ognisko patriotyczne