Zachodniopomorscy policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Jesienna aura jest trudnym czasem zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Pogarszające się warunki jazdy, znacznie wydłużają drogę hamowania, co w konsekwencji prowadzić może do kolizji i wypadków drogowych. To trudny czas dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego, dlatego też zadbajmy o to, aby minął bezpiecznie.
Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra, śliska jezdnia, często leżące na jezdni liście, znacznie wydłużają drogę hamowania i nietrudno wtedy o kolizje, czy wypadek.
W ubiegłym roku na przełomie listopada i grudnia na terenie naszego województwa doszło do 188 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 218 zostało rannych. W tym czasie piesi uczestniczyli w 71 wypadkach. W ich następstwie 7 osób zmarło, a 67 odniosło obrzeżania ciała.
W listopadzie i grudniu 2019 roku na terenie województwa odnotowano również 5313 kolizji.
Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe – takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.
Za nami pierwsze tygodnie listopada, a przed nami miesiące zimowe. W tym czasie korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi od wszystkich jej użytkowników.
Policja apeluje, aby kierowcy w okresie jesienno – zimowym zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.
W dwóch pierwszych miesiącach br. na drogach naszego regionu doszło do 141 wypadków (w 59 z nich uczestniczyli piesi), 15 osób zginęło (3 pieszych), a 150 osób zostało rannych (55 pieszych). W okresie styczeń – luty 2020 r. w województwie zachodniopomorskim doszło do 3126 kolizji.
Powyższe dane ukazują szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego w tym okresie. Piesi w zderzeniu z pojazdem są na straconej pozycji. Ich ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Nawet najmniejszy element odblaskowy może przyczynić się do zmiany tej sytuacji. Przypomnimy, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Apelujemy też do pieszych, aby nie wchodzili na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, tego typu zachowania prowadzą do niebezpiecznych sytuacji, które mogą prowadzić do przykrych konsekwencji.
Zachodniopomorscy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność. Wspólnie zadbajmy bezpieczeństwo tak, aby każdy uczestnik ruchu drogowego miał możliwość bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.