Głównym założeniem i ideą programu Błękitna Flaga jest zbliżenie społeczeństwa z jego otoczeniem i zachęcenie do lepszego poznania swojego środowiska. W związku z tym podmioty zaangażowane powinny, poza nieprzerwaną ekspozycją informacji istotnych dla danego regionu w zakresie różnorodności biologicznej, ekosystemów i zjawisk środowiskowych, oferować i wspierać działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska.

Pomysł przyznawania Błękitnej Flagi narodził się we Francji w 1985 roku i był początkowo ograniczony do Lazurowego Wybrzeża. Z czasem zaczął się rozszerzać, a w 1992 roku organizacją programu zajęła się Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej w Kopenhadze w Danii (Foundation for Environmental Education). W Polsce program był wprowadzany pilotażowo od 2005 roku. Od 2008 roku zarządza nim Fundacja dla Edukacji Ekologicznej.

Aby zakwalifikować się do programu „Blue Flag” – „Błękitna Flaga”, któremu zaufały miliony na całym świecie, musi zostać spełniony i zachowany szereg rygorystycznych kryteriów związanych z ochroną środowiska, edukacją, bezpieczeństwem i dostępnością. Musi być m.in. czysta, regularnie badana woda, uporządkowana, systematycznie sprzątana plaża z urządzeniami sanitarnymi, odpowiednia liczba ratowników, punktowana jest również dostępność plaży. Dzięki ścisłej współpracy z członkami we wszystkich możliwych kwestiach, Fundacja Edukacji Ekologicznej nieustannie pracuje nad rozszerzeniem programu i utrzymaniem niezrównanych standardów Błękitnej Flagi na arenie międzynarodowej.

W 2022 roku na świecie Błękitna Flaga trafi do 4664 obiektów kąpielowych, a w Polsce do 46. Wśród nich SA plaże Gminy Rewal:

  • Kąpielisko Pobierowo
  • Kąpielisko Pustkowo
  • Kąpielisko Trzęsacz
  • Kąpielisko Rewal
  • Kąpielisko Pogorzelica
  • Kąpielisko Niechorze.
plaża
Kąpieliska Gminy Rewal z błękitną flagą.
Poprzedni artykułJuż w środę otwarcie gryfickiego kapieliska
Następny artykuł2 mln zł na remonty bazy sportowej na Pomorzu Zachodnim