Skończyłeś szkołę? Czas zacząć się uczyć! Naukowcy i demografowie nie mają wątpliwości – niebawem zakończenie formalnej edukacji będzie dopiero początkiem kolejnych lat nauki, a konkretnie – kształcenia przygotowującego do wykonywania określonej pracy.
Już w tej chwili zmieniamy swój zawód średnio co 3-5 lat. Aby skutecznie go wykonywać, musimy się wciąż uczyć. Co będzie działo się dalej i jakie to będzie miało konsekwencje dla nas? Tego dowiesz się na VI Gryfickim Forum Społeczno-Gospodarczym – które startuje już 14 maja!
Zmiany na rynku pracy – jak się wśród nich odnaleźć i nie zwariować?
Młodzi ludzie odnajdują się w zawodach, które jeszcze 10 lat temu nie istniały, a starsi próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dotychczasowe profesje powoli zamierają, drobny handel skutecznie przenosi się do Internetu, a dotychczasową reklamę zastępują nowoczesne formy marketingu internetowego. To wszystko prowadzi do zwiększających się oczekiwań rynku i coraz większej mobilności pracowników. Nowe zawody wymagają przygotowania, a zmieniająca się rzeczywistość społeczna nie daje szansy ludziom nie aktualizującym swojej wiedzy. W konsekwencji jesteśmy wręcz skazani na uczenie się przez całe życie.
14 maja rozpoczyna się VI Forum Społeczno-Gospodarcze w filii Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Gryficach. W tym roku do naszego miasta powiatowego przyjadą ogólnopolscy eksperci, którzy podejmą się próby zaproponowania najlepszych rozwiązań dla modelu LLL (Long Life Learning), który oznacza nic innego, jak model uczenia się przez całe życie.
Do kogo jest skierowane tegoroczne forum?
Bez wątpienia na wydarzeniu nie może zabraknąć przedstawicieli samorządu lokalnego, administracji rządowej, biznesu, instytucji rynku pracy oraz otoczenia biznesowego, organizacji społecznych, sektora nauki i edukacji oraz każdego kto czuje, że temat uczenia się przez całe życie jest mu bliski.
To doskonała okazja, by posłuchać wybitnych ekspertów, którzy tego dnia odwiedzą Gryfice, by podzielić się swoim doświadczeniem. Podczas Forum nie brakuje czasu na rozmowy kuluarowe oraz zadawanie pytań. Jednym z głównych punktów wydarzenia jest debata, w której poruszamy problemy istotne dla gości wydarzenia
– komentuje Dziekan Wydziału Ekonomii i Pedagogiki w Gryficach, prof. ZPSB Grażyna Maniak.
Warsztaty dla doradców zawodowych – 15 maja
Drugi dzień dedykowany został doradcom zawodowym. 15 maja odbędzie się bowiem warsztat prowadzony przez eksperta Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie. Tematem będzie „Zintegrowany System Kwalifikacji – narzędzie pracy doradcy zawodowego” (na ten warsztat obowiązują zapisy – w chwili obecnej nie ma już wolnych miejsc).