Niektórzy twierdzą, że woda destylowana to najczystsza woda do picia. Inni ostrzegają przed niedoborem składników mineralnych, które mogą być efektem spożywania wody poddanej procesowi destylacji. Jaka jest prawda?

Właściwe nawodnienie organizmu ma kluczowe znacznie dla utrzymania zdrowia. Organizm człowieka w ok. 75 procentach składa się z wody. To ona odpowiada m.in. za prawidłowe działanie procesów życiowych, reguluje temperaturę ciała, umożliwia transport substancji odżywczych i chroni przed urazami. Każdego dnia potrzebujemy co najmniej 2 litry wody. Sięgając po szklankę wody mamy do wyboru: wodę z kranu, stołową, źródlaną, mineralną lub leczniczą, wodę destylowaną i demineralizowaną.

Czym różni się woda destylowana od innych rodzajów wód?

Zacznijmy od najprostszej definicji i wyjaśnijmy co to jest destylacja. Destylowanie to odparowywanie, a następnie skroplenie cieczy. Woda destylowana to więc woda z kranu poddana procesom destylacji, czyli odparowania i skroplenia, w trakcie których pozbawiona jest wszystkich znajdujących się w niej substancji, czyli zanieczyszczeń, ale też elektrolitów. Czy więc wodę destylowaną można bezpiecznie pić?

Woda destylowana, ze względu na swoje właściwości oraz czystość chemiczną i biologiczną, od lat wykorzystywana jest w medycynie, kosmetyce, a także doświadczeniach laboratoryjnych oraz urządzeniach takich jak systemy chłodzące w motoryzacji, nawilżacze powietrza, czy drobny sprzęt AGD np. żelazka parowe. Coraz częściej sięgają po nią użytkownicy gospodarstw domowych do przygotowywania kawy, herbaty, gotowania codziennych posiłków, a także do nawadniania organizmu oraz pielęgnacji skóry i mycia włosów.

Tym, co na wstępie różni wodę destylowaną od kranowej jest smak. Woda destylowana jest inna w smaku niż woda z kranu. Niektórzy twierdzą, że jest bardziej neutralna i łagodniejsza. To pierwsza, najbardziej odczuwalna różnica. Ale warto zajrzeć głębiej i zanurzyć się w skład wody destylowanej.

Woda po destylacji nie ma w sobie szkodliwych substancji, które mogą znajdować się w wodzie kranowej lub przenikać do niej z zanieczyszczonych systemów wodociągowych. Odparowywanie i skraplanie oczyszcza wodę ze szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak patogenne bakterie, wirusy, pierwotniaki, a także eliminuje z niej chlor, chemikalia i metale ciężkie oraz pozostałości pestycydów. Substancje te, jeśli znajdują się w wodzie pitnej, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Woda z kranu może zawierać szkodliwe substancje niebezpieczne dla zdrowia
Woda z kranu może zawierać szkodliwe substancje niebezpieczne dla zdrowia

Przykładowe rodzaje zanieczyszczeń wody pitnej:

  • przemysłowe – odpady pochodzące z produkcji w fabrykach i zakładach przemysłowych (np. oleje, benzyna, ropa, farmaceutyki itp.),
  • rolnicze – pozostałości nawozów i środków ochrony roślin,
  • komunalne – pochodzące z odpadów komunalnych, ścieków,
  • biologiczne – np. bakterie, wirusy, grzyby, glony.
Zanieczyszczenia z wody pozostałe po procesie destylacji....
Zanieczyszczenia z wody pozostałe po procesie destylacji….
... żółtawy osad wskazujący na zawartość szkodlowych substancji w wodzie...
… żółtawy osad wskazujący na zawartość szkodlowych substancji w wodzie…
... i czysta, destylowana woda
… i czysta, destylowana woda
Skala czystości wskazuje liczbę zanieczyszczeń przed destylacją (278)
Skala czystości wskazuje liczbę zanieczyszczeń przed destylacją (278)
Wskaźnik na skali czystości po destylacji
Wskaźnik na skali czystości po destylacji

Powyższe efekty zostały otrzymane urządzeniem tego typu.

Korzyści destylowanej wody dla zdrowia

Korzystając z wody poddanej procesowi destylacji unikamy spożywania szkodliwych substancji, zarówno chemicznych, jak i biologicznych, które mogą przedostać się do wody kranowej. W ten sposób dbamy o zdrowie i zapobiegamy wielu groźnym chorobom. Jak podaje Centers for Disease Control and Prevention proces destylacji jest bardzo skuteczny w usuwaniu pierwotniaków powodujących inwazyjną chorobę pasożytniczą kryptosporydiozę, eliminowaniu bakterii Campylobacter, Salmonella, Shigella, E. coli oraz wirusów, które mogą powodować wirusowe zapalenie wątroby typu A. Według CDC destylacja usuwa również zanieczyszczenia chemiczne, w tym arsen, kadm, chrom, ołów, azotany i siarczany. Profilaktyka zakażeń przez picie krystalicznie czystej wody destylowanej jest szczególnie ważna zwłaszcza dla osób z osłabionym systemem odpornościowym oraz małych dzieci.

Ponadto, świadomość, że pijemy czystą, nieskażoną wodę może być istotnym argumentem skłaniającym do regularnego nawadniania organizmu. Wypicie 8 szklanek wody dziennie nie będzie już problemem. Wodę destylowaną możemy bez obaw pić, używać do gotowania, pieczenia, przygotowywać z niej lód, a także poić nią bezpiecznie zwierzęta i podlewać rośliny. Ważne jest jednak, żeby proces destylacji przeprowadzić sprawdzonym urządzeniem.

Korzyści destylowanej wody dla urody

Branża kosmetyczna od dawna używa wody destylowanej do produkcji toników, kremów, czy szamponów do włosów. Woda destylowana świetnie nadaje się do celów pielęgnacyjnych. Można ją wykorzystywać do przemywania twarzy i mycia włosów. Woda z kranu może być przyczyną wielu podrażnień skóry. Woda destylowana nie tylko jest czysta i pozbawiona wszelkich szkodliwych substancji, ale też ma naturalną zdolność wiązania brudu i nieczystości. Ponadto, skóra umyta wodą destylowaną łatwiej wchłania składniki odżywcze ze stosowanych później produktów np. toniku, kremu, czy serum. To samo dotyczy włosów. Woda po destylacji jest miękka, używanie jej do mycia lub płukania włosów spowoduje, że włosy będą elastyczne i łatwe w układaniu.

Kiedy szczególnie potrzebujemy destylatora?

Przed podjęciem decyzji o korzystaniu z destylowanej wody warto sprawdzić jakość wód wykorzystywanych do poboru wody do picia w naszym miejscu zamieszkania. Czy jest to woda z naturalnego źródła? Z wód podziemnych np. studni artezyjskiej i gruntowej czy też z wód powierzchniowych (np. rzek i jezior), które są znacznie bardziej narażone na skażenie? W jakim stopniu woda może być zanieczyszczona przez odpady przemysłowe lub rolnicze? Czy region, w którym mieszkamy jest szczególne podatny na zatrucie wód? Jaki jest stan wodociągów? W jakiej kondycji znajdują się rurociągi i z jakiego materiału są wykonane? Zatem, podsumowując, jakie jest ryzyko intoksykacji i czy warto oczyszczać wodę kranową destylacją i włączyć do swojego programu nawadniania wodę destylowaną?

Destylacja jest szczególnie potrzebna wtedy, gdy woda wykorzystywana do poboru wody do picia w naszym miejscu zamieszkania jest zanieczyszczona odpadami przemysłowymi lub rolniczymi
Destylacja jest szczególnie potrzebna wtedy, gdy woda wykorzystywana do poboru wody do picia w naszym miejscu zamieszkania jest zanieczyszczona odpadami przemysłowymi lub rolniczymi

Zaopatrzenie się w wodę destylowaną nie jest dziś problemem. Można ją kupić w aptece, sklepie stacjonarnym i internetowym lub przygotować w domu wykorzystując specjalne urządzenia.

Obecnie na rynku jest duży wybór destylatorów o różnych pojemnościach, od kilku do kilkudziesięciu litrów. Aby rozpocząć proces destylacji wystarczy wlać wodę do pojemnika i włączyć urządzenie do prądu. Proces oczyszczania wody trwa kilka godzin, średnio jedną godzinę na jeden litr wody. Woda jest podgrzewana i przekształcana w parę, a następnie skraplana.  Destylatory wyposażone są w specjalne chłodnice, które zmieniają parę wodną z powrotem w wodę, ale już czystą, pozbawioną zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych.

Pamiętajmy też o tym, że destylowana woda ma właściwości absorbowania substancji z każdego materiału, z którym się zetknie. Oznacza to, że może wchłonąć śladowe ilości plastiku z pojemnika, w którym jest przechowywana. Dlatego ważne jest, aby w trakcie destylacji woda nie stykała się z plastikiem oraz żeby wszystkie najważniejsze komponenty były wykonane z  miedzi lub odpowiedniego typu stali nierdzewnej. Istotne jest też przechowywanie. Wodę destylowaną powinniśmy magazynować w naczyniach ze szkła lub stali nierdzewnej.

Na koniec warto podkreślić, że woda poddana procesowi destylacji pozbawiana jest nie tylko szkodliwych substancji, ale także wszystkich elektrolitów. Nie dostarcza więc organizmowi składników mineralnych takich, jak wapń, sód, czy magnez, dlatego, jeśli zdecydujemy się na picie wody destylowanej, trzeba zadbać o odpowiednią ilość minerałów w diecie np. prze picie wody z dobrej jakości solą i spożywanie odpowiednich pokarmów.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym portalu należy skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. 

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Jeśli po kliknięciu w te linki zostanie dokonany zakup, otrzymamy niewielką prowizję. Nie wpływa ona na ostateczną cenę produktu.

Poprzedni artykułMatury ruszyły. Dziś język polski.
Następny artykuł„Nurd” – bezpieczny weekend majowy w Gryficach