Czy istnieją produkty, które poprawią jakość snu oraz sprawią, że będziemy łatwiej i szybciej zasypiać? Jakie leki i suplementy diety mogą wpływać na nasz cykl okołodobowy? Jak wybrać te substancje, które będą skuteczne?

Leki a sen

Edward Jones, ekspert od wzorców aktywacji mózgu podczas snu i autor książki „The Thalamus” na temat części międzymózgowia o nazwie wzgórze (z łac. thalamus), zapytany w czasie spotkania o wpływ jakiegoś leku na te fale aktywności we wzgórzu odpowiedział, że „lek to substancja, która po wprowadzeniu do organizmu człowieka wytwarza publikację naukową”. Oznacza to, że niemal każdy lek ma opisany w publikacjach naukowych wpływ na fazy snu i czuwania. Ponadto, każde lekarstwo, które zażywamy i przestaniemy zażywać zmieni nasze zachowanie w czasie snu. Powiedzmy, jeśli zażyjemy aspirynę, której zazwyczaj nie przyjmujemy, zmieniamy lekko nasz rytm okołodobowy. Przy czym małe dawki lekarstw, zażywane sporadycznie, wpływają na rytm okołodobowy w sposób niemal niezauważalny, natomiast duża dawka produktu leczniczego może znacząco zmieniać cykl snu i czuwania. Nie mówimy tu oczywiście o lekarstwach, które zostały specjalnie opracowane do leczenia zaburzeń snu np. narkolepsji, a ich działanie polega na bezpośrednim zwiększaniu poziomu epinefryny i dopaminy.

Każdy lek zażywany regularnie w dużej dawce ma wpływ na nasz sen
Każdy lek zażywany regularnie w dużej dawce ma wpływ na nasz sen

Dodatkowe wsparcie dla snu

Dla dobrej jakości snu kluczowe znaczenie ma styl życia, w szczególności regularna ekspozycja na słońce rano i wieczorem oraz przestrzeganie higieny snu. Opisaliśmy je w artykułach: „Chcesz lepiej spać? Musisz to wiedzieć” oraz „Sen czy nie sen, czyli sposoby na głęboki relaks”.

Natomiast, jeśli dostosowujemy się do wszystkich zasad związanych ze snem, w odpowiednich porach spożywamy posiłki i ćwiczymy, a nadal mamy problemy ze spaniem, warto sięgnąć po dodatkowe środki, które mogą nam pomóc szybko i łatwo zasnąć oraz dobrze spać.

Dodatkowe wsparcie dla snu
Dodatkowe wsparcie dla snu

Treonian magnezu na sen

Jednym z suplementów jest magnez. Istnieje wiele form magnezu, ale niektóre z nich mogą mieć pozytywny wpływ na szybkość zasypiania oraz jakość snu. Chodzi o treonian magnezu, który zwiększa liczbę neuroprzekaźników hamujących, takich jak GABA (kwas gamma-aminomasłowy), spowalniających czynność komórek nerwowych, relaksujących i ułatwiających w ten sposób zasypianie.

Teanina uspokoi i pomoże zasnąć

Kolejnym ciekawym suplementem jest teanina – organiczny związek chemiczny z grupy α-aminokwasów niebiałkowych. Występuje m.in. w liściach zielonej herbaty. Teanina uspokaja, stabilizuje nastrój, a tym samym ułatwia zasypianie.

Tenina zawarta w zielonej herbacie lagodzi stres uspokaja i wycisza
Teanina zawarta w zielonej herbacie łagodzi stres uspokaja i wycisza

Apigenina wycisza i wspiera dobry sen

Następny składnik, który może być bardzo przydatny w łagodzeniu zaburzeń snu to apigenina, będąca pochodną rumianku. Zaledwie 50 miligramów apigeniny może pomóc zasnąć i spać bez wybudzenia. Apigenina wzmacnia połączenia nerwowe, dzięki temu ma działanie tonujące emocje i wyciszające.

Apigenina, związek, który znajdziemy m.in. w rumianku wycisza i wspiera dobry sen
Apigenina, związek, który znajdziemy m.in. w rumianku wycisza i wspiera dobry sen

*****

ZAPAMIĘTAJ! Aby łatwiej zasnąć i lepiej spać przestrzegaj podstawowych zasad higieny snu, ale jeśli nadal masz problem z bezsennością, sięgnij po dodatkowe wsparcie.

  1. Suplementowanie treonianu magnezu ułatwia zasypianie.

  2. Teanina, obecna m.in. w liściach zielonej herbaty, uspokaja i pozwala szybciej zasnąć.

  3. Apigenina, związek, który znajdziemy m.in. w rumianku wycisza i wspiera dobry sen.

  4. Suplementację zawsze skonsultuj ze swoim lekarzem.

Poprzedni artykułLetnia Akademia Instrumentów Dętych RSL zaprasza do siebie!
Następny artykułWakacyjna wymiana Gmin Gryfice i Otmuchów