W ubiegłą niedzielę, 15 września, po ośmiu dniach intelektualnych zmagań, zakończył się I Gryficki Festiwal Szachowy. My wciąż jeszcze jesteśmy pod wpływem emocji i wrażeń, jakich dostarczyły festiwalowe wydarzenia. Przeżyjmy więc je razem jeszcze raz!

Zaczęło się błyskawicznie

Wszystko zaczęło się w niedzielę, 8 września, turniejem szachów błyskawicznych. Rozegrany on został w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Gryficach. Pogoda nie pozwoliła bowiem na granie na placu Zwycięstwa, co było w planach – nie zniechęciła jednak bynajmniej pasjonatów szachów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu! Turniej szachów błyskawicznych był bardzo mocno obsadzony. Wzięli w nim udział świetni szachiści i działacze z całego województwa – i nie tylko. Wśród startujących byli więc m.in.: medalista Mistrzostw Polski do lat 18 Kacper Karwowski, IM (Mistrz Międzynarodowy) Jan Przewoźnik, Szef Kolegium Sędziów ZZSzach Arkadiusz Korbal – oraz czołówka gryfickich szachistów (wspomniany Kacper Karwowski, Tobiasz Smal, Jakub Kubiak).

Na podium pierwszego turnieju szachów błyskawicznych znaleźli się:

 1. Kacper Karwowski (GKSz Solno Grzybowo)
 2. Arkadiusz Korbal (KSz Gryf Szczecin)
 3. Jakub Kubiak (UKS Szach Gryfice)

Więcej na temat tego turnieju i jego przebiegu pisaliśmy tutaj:

I Gryficki Festiwal Szachowy rozpoczęty! Zobacz jak się gra w szachy błyskawiczne!

Turniej Szachów Klasycznych

Na następny turniej w ramach Gryfickiego Festiwalu nie trzeba było czekać długo. Turniej został rozgrywany w dniach 9-14 września. Tym razem nie było już tak szybkiego tempa – był to bowiem turniej szachów klasycznych. Zawodnicy stoczyli ze sobą 9 emocjonujących rund, nim wyłoniony został zwycięzca – Jakub Kubiak z UKS Szach Gryfice!

Na podium tego turnieju znaleźli się:

 1. Jakub Kubiak z UKS Szach Gryfice
 2. Kajetan Przysiecki z GZSN Start Gorzów Wielkopolski
 3. Kamil Łabędzki z UKS Szach Gryfice

Więcej na temat turnieju szachów klasycznych znajdziecie tutaj:

Jakub Kubiak zwycięzcą Turnieju Szachów Klasycznych I GFS

Wykład, dyskusje, gry i zagadki

Festiwal to jednak nie same turnieje! Był też czas na nieco teorii. 11 września w w Centrum Edukacyjnym Top Link odbył się wykład na temat wpływu szachów na rozwój dzieci. Przed wykładem dla rodziców i nauczycieli licznie zgromadzone dzieci brały udział w symultanie z mistrzem międzynarodowym Janem Przewoźnikiem oraz wraz z rodzicami chętnie rozwiązywały łamigłówki logiczne przygotowane przez Arkadiusza Więcko.

Główną częścią spotkania był wykład poświęcony wpływowi szachów na rozwój młodych ludzi. Pan Jan opowiadał o tym, jak gra w szachy może wspomagać procesy myślowe, uczyć myśleć szerzej i głębiej. Wykład podparty był wynikami badań naukowych.

Przez szachy do sukcesu w życiu – relacja z warsztatów w Centrum Edukacyjnym Top Link.

O tym, jak szachy pomagają dzieciom (i nie tylko im) lepiej myśleć w życiu, oraz o innych zaletach królewskiej gry, poczytać możecie w poniższych artykułach:

Czy gra w szachy rzeczywiście pomaga dzieciom lepiej myśleć w życiu?

Jedna korzyść z nauki gry w szachy

Spotkanie w Browarze Folga

Dzień wcześniej natomiast, 10 września w Browarze Folga odbyło się wieczorne spotkanie szachistów, pasjonatów szachów (zarówno dzieci, jak i dorosłych) – podczas którego wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki szachowe i rozmawialiśmy o szachach. Szachiści świetnie się bawili oddając się ulubionej rozrywce w gościnnych progach browaru. Spotkanie prowadził mistrz międzynarodowy Jan Przewoźnik:

Szachowa karawana zawitała do Browaru Folga

Szachowy Pociąg – trudna partia szachów z komputerem, rozegrana w Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej

13 września odbyło się niezwykłe wydarzenie w ramach Gryfickiego Festiwalu Szachowego. Uczestnicy I Gryfickiego Turnieju Szachowego wsiedli do pociągu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej by w przepięknych okolicznościach przyrody rozegrać nietypową partię szachów z mistrzem świata programów szachowych KOMODO 13. Szachiści naradzali się, wybierali i planowali ruchy, które następnie wpisywali do programu. Partia, choć trudna, przez dłuższy czas była na tym samym poziomie a w końcowym efekcie zakończyła się remisem. Relację z tego wydarzenia przeczytacie poniżej:

Szachowy pociąg. Wyjątkowe wydarzenie podczas I Gryfickiego Festiwalu Szachowego

…i skończyło się szybko!

15 września rozegrał się ostatni turniej: Turniej Rapid Open, czyli szachów szybkich. Na podium znaleźli się:

 1. Sebastian Matul z klubu UKSz Skoczek Choszczno
 2. Arkadiusz Piotrowski z SSz Modus Warszawa
 3. Jakub Kubiak z UKS Szach Gryfice

O turnieju szachów szybkich i jego przebiegu pisaliśmy tutaj:

Sebastian Matul wygrywa turniej szachow szybkich na zakończenie I GFS – relacja

Do zobaczenia za rok!

Organizując Gryficki Festiwal Szachowy, chcieliśmy stworzyć wydarzenie, które umiejscowi Gryfice na szachowej mapie Polski, dając uczestnikom możliwość zdobywania wyższych kategorii i rozwoju swojej pasji. Chcieliśmy ponadto, by wydarzenie dawało ludziom różnych pokoleń – zarówno szachistom, jak i nie-szachistom – przestrzeń do wymiany doświadczeń, do rozmawiają o samych szachach, o ich wartościach dla pogłębiania myślenia i kształtowania charakteru. Naszym zdaniem Festiwal był sporym sukcesem i mamy nadzieję, że w kolejnych latach będzie jeszcze lepiej realizował te cele! Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację Gryfickiego Festiwalu Szachowego. Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim zawodnikom zaś życzymy wielu udanych startów i jeszcze więcej satysfakcji z gry i z rozwijania swoich umiejętności! Do zobaczenia za rok! – organizatorzy

Główny organizator I Gryfickiego Festiwalu Szachowego:

 • Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Gryficach

Współorganizatorzy:

 • Uczniowski Klub Sportowy “Szach” w Gryficach
 • Portal Internetowy eGryfice.pl
 • Centrum Edukacyjne Top Link Gryfice
 • Uczniowski Klub Sportowy “Top Link” Gryfice

Partnerzy i sponsorzy:

 • Centrum Rozrywki Rodzinnej Kapitol
 • Browar Folga
 • Nadmorska Kolej Wąskotorowa
 • Starostwo Powiatowe w Gryficach

Więcej o festiwalu znajdziecie na stronie:

Gryficki Festiwal Szachowy